e-prawnik.pl Porady prawne

Pozostałe

Podpisanie Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego

22.10.2020

Minister Zbigniew Rau wziął udział w wirtualnym podpisaniu Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego

W dniu 22 października 2020 r. Minister Zbigniew Rau zadeklarował w imieniu rządu RP poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego („Geneva Consensus Declaration”).

Uroczystość podpisania Deklaracji zorganizowana została w formie wirtualnej z inicjatywy rządu Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie odbyło się w Waszyngtonie z udziałem Sekretarza Stanu USA Michaela Pompeo oraz Sekretarza ds. Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Alexa Azara.

Cel Deklaracji 

Celem Deklaracji jest podkreślenie fundamentalnej roli kobiet i rodziny w społeczeństwie, a także konieczności zapewnienia kobietom tych samych praw i warunków rozwoju osobistego oraz zawodowego, jakie przysługują mężczyznom. Dokument podkreśla, że każdy człowiek ma niezbywalne prawo do ochrony życia; wskazuje też, że w międzynarodowym systemie ochrony praw człowieka nie istnieje pojęcie „prawa do aborcji”, a nadto że każde państwo ma prawo do kształtowania swojego ustawodawstwa w tym zakresie. Deklaracja wskazuje też na konieczność ochrony rodziny jako podstawowej komórki społecznej oraz na znaczenie systemu Narodów Zjednoczonych w procesie wdrażania powyższych wartości. Dokument poparło ponad 30 państw zamieszkałych przez 1,6 mld ludzi na całym świecie, w tym m.in. Stany Zjednoczone, Brazylia, Egipt oraz Węgry. 

W swoim wystąpieniu, zarejestrowanym w formie nagrania wideo, Minister Zbigniew Rau przyłączył się do grona sygnatariuszy Deklaracji, podkreślając fundamentalne i uniwersalne znaczenie rodziny dla rozwoju silnego społeczeństwa oraz prawo każdej kobiety do życia w zdrowiu.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ