Podpisanie porozumienia z portugalską inspekcją pracy
Główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając i generalny inspektor pracy w Portugalii Paolo Morgado de Carvalho podpisali 1 września br. w Warszawie w obecności najbliższych współpracowników porozumienie w sprawie współpracy i wzajemnej wymiany informacji. Służy ono zacieśnieniu współdziałania obu inspekcji pracy w egzekwowaniu prawa w sferze bezpieczeństwa i zdrowia zawodowego, a także innych aspektów prawa pracy.
Porozumienie ma na celu poszerzenie dotychczasowych więzi i wzmocnienie relacji łączących Państwową Inspekcję Pracy i Urząd ds. Warunków Pracy (ACT) w Portugalii, m.in. poprzez: wymianę inspektorów pracy, ekspertów i materiałów informacyjnych, organizowanie kursów, konferencji, sympozjów oraz spotkań międzynarodowych. Przewiduje ponadto opracowywanie wspólnych projektów związanych ze składaniem wniosków do instytucji Unii Europejskiej, Międzynarodowej Organizacji Pracy lub innych organizacji międzynarodowych zajmujących się zagadnieniami pracy, zdrowia i bezpieczeństwa zawodowego.
Jako priorytety współpracy strony porozumienia wskazują na wymianę informacji i praktyk w zakresie wdrażania dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia zawodowego oraz w zakresie egzekwowania prawa, a także kontroli i oceny wskaźników zdrowia i bezpieczeństwa. Szczególną wagę przywiązują również do wymiany informacji objętych zakresem postanowień dyrektywy 96/71/WE z 16 grudnia 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Podpisanie dokumentu poprzedziło wystąpienie szefa portugalskiej inspekcji pracy Paolo Morgado de Carvalho, który omówił organizację, zadania i kompetencje kierowanego przez siebie urzędu. Głównego inspektora pracy Tadeusza Jana Zająca interesowało, jak portugalscy partnerzy radzą sobie z zachowaniem właściwych proporcji między działalnością kontrolną a prewencyjną w kontekście potocznego odbioru inspekcji pracy jako organu kojarzącego się z represjami. Jak wyjaśnił Paolo Morgado de Carvalho, w ostatnich latach ACT wypracowała sobie model działalności bliski brytyjskiemu, w którym obie formy aktywności, tj. kontrolna i prewencyjna, wzajemnie się uzupełniają, nie budząc społecznych napięć.
Tadeusz Jan Zając wyraził nadzieję, że dzięki realizacji zawartego porozumienia oba partnerskie urzędy trwale zaznaczą swój ślad we wspólnym dorobku inspekcji pracy Unii Europejskiej.
Źródło: www.pip.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?