Polska zadowolona z wyników szczytu UE ws. pakietu klimatycznego

Szczyt UE/ Polska zadowolona z wyników szczytu ws. pakietu klimatycznego

16.10.2008 Bruksela (PAP) - Polska jest zadowolona z wyników szczytu w odniesieniu do pakietu klimatyczno-energetycznego, bo premier Donald Tusk wynegocjował, że decyzja ostateczna ws. jego przyjęcia zapadnie jednomyślnie - powiedział PAP szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

"Po trudnych negocjacjach, pan premier uzyskał zapewnienie, że decyzja w sprawie pakietu będzie podjęta jednomyślnie (a nie większością kwalifikowaną - PAP) i wzięte zostaną pod uwagę interesy wszystkich państw członkowskich" - powiedział PAP Dowgielewicz po zakończeniu szczytu UE.

"Polska odzyskała prawo weta w sprawie" - dodał. Dotychczas przewidywano, że pakiet zostanie przyjęty większością kwalifikowaną krajów UE.

Dowgielewicz podkreślił, że premier Tusk występował w imieniu koalicji ośmiu nowych krajów UE.(PAP)

Porady prawne

Źródło: www.ukie.gov.pl

Polski sukces w sprawie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego

16 października br. podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli uzgodniono, że ostateczny kształt pakietu klimatyczno-energetycznego zostanie zaakceptowany jednomyślnie na kolejnym szczycie w grudniu. Decyzja Rady gwarantuje nam, że w przypadku przyjęcia pakietu, będzie on uwzględniał specyfikę takich państw jak Polska, które w większości opierają swoją energetyką na węglu.

Uczestnicy szczytu zdecydowali, że ze względu na wagę sprawy decyzja dotycząca pakietu musi być podjęta jednomyślnie. Rozwiązania przyjmowane w grudniu br. będą musiały uwzględniać szczególne uwarunkowania wszystkich państw członkowskich UE. Oznacza to, że jeśli Polska lub inny kraj nie zgodzi się z zaproponowanymi rozwiązaniami, pakiet nie zostanie przyjęty.

Obecnie Polska ma przygotowane rozwiązania systemowe dla UE, które uzupełniają projekt pakietu przedstawiony przez KE w styczniu br. Pierwsze z nich to darmowe uprawnienia dla elektrowni stosujących najlepsze technologie, czyli tzw. benchmarking w odniesieniu do poszczególnych rodzajów paliw. Drugie natomiast dotyczy mechanizmu ograniczającego fluktuacje, czyli zmienność cen uprawnień do emisji.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika