Polski głos na posiedzeniu Rady UE ds. Konkurencyjności
Doświadczenia i przyszłość unijnego rynku wewnętrznego oraz redukcja obciążeń administracyjnych to główne tematy nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności, w którym wziął udział wiceminister gospodarki Marcin Korolec. Spotkanie odbyło się w dniach 4-5 maja br. w Pradze.
Wiceminister Marcin Korolec stwierdził, iż bilans 5-letniej obecności Polski na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej należy uznać za bardzo pozytywny. - W nadchodzących latach Polska będzie kontynuować starania o możliwość korzystania przez przedsiębiorców i konsumentów z pełni praw wynikających z jego funkcjonowania - powiedział wiceminister.
W tym kontekście, przedstawiciele państw członkowskich podkreślali także konieczność pełnego i terminowego wdrożenia dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym, co urzeczywistni swobodę świadczenia usług i przedsiębiorczości. - Rynek wewnętrzny jest jednym z podstawowych instrumentów, który pozwoli Unii Europejskiej na pokonanie aktualnych trudności, wynikających m.in. ze światowego kryzysu gospodarczego - mówił wiceminister Korolec. Dodał, że należy dążyć do zniesienia wszelkich barier utrudniających funkcjonowanie na unijnym rynku wewnętrznym.
Wiceszef resortu gospodarki wyraził także poparcie dla programu redukcji obciążeń administracyjnych o 25 proc. do 2012 r. oraz dla unijnej inicjatywy Lepsze prawo (Better Regulation).
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotycząca usług na rynku wewnętrznym (Dz.U.UE L z dnia 27 grudnia 2006 r.) ustanawia ogólne ramy prawne, których założeniem jest likwidacja barier w prowadzeniu działalności usługowej na terytorium Unii Europejskiej. Przepisy dyrektywy zobowiązują państwa członkowskie między innymi do uproszczenia procedur dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności usługowej oraz transgranicznego świadczenia usług, jak również rozszerzają katalog praw usługobiorców.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?