Polsko-francuska konferencja inspekcji pracy we Wrocławiu

„Bezpieczna praca we wspólnej Europie. Walka z nielegalnym zatrudnieniem" - pod takim hasłem 12 grudnia br. w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu obradowała konferencja poświęcona problematyce legalności zatrudnienia we współczesnej, jednoczącej się Europie. Zorganizowała ją Państwowa Inspekcja Pracy przy współudziale Ambasady Francji sprawującej obecnie prezydencję Rady Unii Europejskiej.

Konferencja, z udziałem głównego inspektora pracy Tadeusza Jana Zająca i zastępczyni szefa inspekcji Anny Tomczyk, zgromadziła m.in. przedstawicieli organizacji pracodawców, związków zawodowych, resortu pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Porady prawne

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Tadeusz Jan Zając. Podkreślił dużą wagę problematyki legalności zatrudnienia w dobie jednoczącej się Europy i uwalniania rynku pracy państw członkowskich.

Radca ds. społecznych Ambasady Francji, Patrick Kluczyński przedstawił zebranym organizację francuskiej inspekcji pracy oraz zadania inspektorów pracy i kontrolerów. Poinformował, że we francuskiej inspekcji pracy kontrolerzy posiadają kompetencje identyczne jak inspektor, jeśli chodzi o prowadzenie kontroli i stwierdzanie uchybień, nie mają jednak pełnych uprawnień w odniesieniu do wydawania decyzji administracyjnych. Zaprezentował ponadto krajowy plan walki z nielegalną pracą na lata 2008-2009. Za jego realizację odpowiedzialna jest Krajowa Komisja ds. Walki z Pracą Nielegalną skupiająca dyrektorów z rożnych resortów i kas zabezpieczenia społecznego, działająca pod przewodnictwem ministra pracy. Priorytetem są działania kontrolne i zapobieganie oszustwom związanym z delegowaniem pracowników poprzez zwiększanie skuteczności kontroli, rozpowszechnianie informacji i ułatwianie czynności administracyjnych na rzecz podmiotów z innych państw. Plan przewiduje także pogłębianie współpracy i wymiany „dobrych praktyk" z państwami członkowskimi UE, między innymi poprzez podpisywanie umów dwustronnych o współpracy. Prowadzone są przygotowania do podpisania takiego dokumentu ze stroną polską.

Dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy Jarosław Leśniewski omówił działania w zakresie kontroli legalności zatrudnienia prowadzone w naszym kraju.

Jak stwierdził, przez pierwszy rok, odkąd Państwowa Inspekcja Pracy przejęła od urzędów wojewódzkich zadania związane z kontrolą legalności zatrudnienia, inspektorzy pracy skontrolowali ponad 25 tys. podmiotów. Nieprawidłowości stwierdzono w ponad połowie z nich. Dzięki działaniom inspektorów udało się zalegalizować pracę blisko 5 tys. osób, 780 pracodawców wpłaciło za 24 tys. swoich pracowników zaległe składki na Fundusz Pracy na kwotę 3,4 mln zł, a za 9 tys. osób zapłacono 12 mln zł tytułem zaległych składek ubezpieczenia społeczne. Priorytety działań w sferze legalności zatrudnienia są bardzo podobne do tych, które przyświecają francuskim inspektorom pracy - wzmożonym kontrolom poddane zostają najbardziej newralgiczne dziedziny: budownictwo, hotelarstwo, usługi restauracyjne, przetwórstwo i - trochę inaczej niż we Francji - rolnictwo oraz ogrodnictwo.

Zabierając głos podczas panelu dyskusyjnego, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź Michał Kuszyk zwrócił uwagę na problem obywatelskiego przyzwolenia na pracę w szarej strefie. Aspekt ogólnospołecznej tolerancji dla pracy „na czarno" stał się motywem przewodnim całej dalszej dyskusji, a konieczność przeciwdziałania temu zjawisku stanowiła główny wniosek całej konferencji. W dyskusji wzięli również udział okręgowi inspektorzy pracy: w Katowicach - Teresa Różańska, w Krakowie - Tadeusz Fic i w Gdańsku - Mieczysław Szczepański, którzy przedstawili konkretne problemy i sytuacje, z jakimi spotykają się na co dzień inspektorzy PIP prowadząc kontrole legalności zatrudnienia.

W podsumowaniu dyskusji dokonanym przez Patricka Kluczyńskiego i Tadeusza Jana Zająca wyrażono nadzieję na dalszą twórczą i owocną współpracę polsko-francuską, wypracowanie metod i narzędzi do walki z nielegalnym zatrudnieniem oraz minimalizację tegoż procederu wynikającą z podejmowanych działań.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika