Pomoc dla migrantów

UE otwiera pierwsze poza swoimi granicami centrum pomocy dla migrantów (CIGEM - nowe Centrum Informacji i Zarządzania Migracją w Bamako w Mali).

Co roku tysiące mieszkańców Afryki próbuje nielegalnie przedostać się do Europy. Często ich podróż w poszukiwaniu lepszego życia kończy się tragicznie na morzu.

Jednym z zadań nowego centrum pomocy dla migrantów w Bamako français, stolicy Mali, jest uświadamianie lokalnej społeczności ryzyka związanego z nielegalną imigracją. Centrum będzie udzielać informacji na temat możliwości legalnej imigracji, szkoleń zawodowych oraz pomagać potencjalnym migrantom w znalezieniu pracy za granicą.

Położone w Afryce Zachodniej Mali jest doskonałym miejscem do przeprowadzenia projektu pilotażowego. Kraj ten jest punktem tranzytowym dla migrantów udających się do Europy oraz ważnym źródłem siły roboczej dla sąsiednich krajów. Około 4 mln Malijczyków mieszka za granicą, a mając na uwadze, że Mali liczy tylko 12 mln mieszkańców, jest to bardzo duża liczba. Większość emigrantów jest rozproszona po krajach Afryki Zachodniej, a 200 tys. przebywa w Europie.

Mali jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Głównym przemysłem jest rolnictwo, a głównym źródłem dochodu - uprawa bawełny. Dochód kraju w dużej mierze zależy od pieniędzy, które migranci wysyłają swoim rodzinom w ojczyźnie. Jednak dużą jego cześć pochłaniają koszty przekazów bankowych. Centrum analizuje propozycje sposobów obniżenia opłat pobieranych przez banki.

Centrum pomaga również migrantom, którzy zdecydowali się powrócić do ojczystego kraju i rozpocząć w nim życie na nowo. Większość migrantów to młodzi mężczyźni, którzy nie mogą znaleźć pracy we własnym kraju. Sytuacja zmusza ich do emigracji zarobkowej wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć pracę. Na kilka miesięcy lub lat opuszczają żony, dzieci i rodziców, którzy podczas ich nieobecności zajmują się prowadzeniem domowych gospodarstw rolnych.

Większość mieszkańców Afryki opuszczających ojczysty kontynent udaje się do Europy. Wielu z nich pochodzi z Afryki Północnej, jednak odnotowuje się coraz większą liczbę migrantów z krajów afrykańskich leżących na południe od Sahary, takich jak Mali.

Centrum zatrudnia około 40 pracowników i dysponuje budżetem w wysokości około 10 mln euro. Oficjalne rozpoczęcie działalności nastąpi 6 października.

Więcej informacji na temat emigracji z Mali françaisPDF.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika