Potrzeba większej przejrzystości w kwestii energii jądrowej
26 stycznia 2009 r. EKES zorganizował konferencję pt. „Poglądy europejskiego społeczeństwa obywatelskiego na energię jądrową", w której udział wzięli zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy energii jądrowej.
Uczestnicy zgodzili się wprawdzie co do potrzeby większej przejrzystości, lecz nie osiągnięto porozumienia w sprawie sposobów jej rzeczywistego zapewnienia. Komitet uwzględni wnioski z konferencji w swych przyszłych inicjatywach.
„Istnieje wyraźna zgoda, iż należy podjąć dalsze kroki w zakresie zarządzania energią jądrową oraz że potrzeba większej przejrzystości i odpowiedzialności. Wszyscy Europejczycy mają prawo do rzetelnej informacji i włączenia w proces decyzyjny w tym obszarze" - stwierdziła wiceprzewodnicząca EKES-u Irini Pari w przemówieniu inauguracyjnym.
Jeśli chodzi o znaczenie energii jądrowej jako technologii przyszłości, Andrea Ricci (ISIS - Istituto di Studi per l'Integrazione dei Sistemi) przedstawił wstępne wyniki projektu NEEDS w zakresie B R. Ostateczne wyniki zostaną zaprezentowane w dn. 16-17 lutego 2009 r. w EKES ie. Jego zdaniem energia jądrowa jest technologią, która, podobnie jak wiatr, ma bardzo niewielki negatywny wpływ na środowisko i społeczeństwo. Następnie dodał: „Energia jądrowa powinna odgrywać jeszcze większą rolę w dłuższej perspektywie, pomimo dalszego rozwoju energii odnawialnych. Jedynym aspektem, którego nie byliśmy w stanie zmierzyć z wystarczającą dokładnością po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi podmiotami, była niechęć do ryzyka".
Przeciwnicy i zwolennicy energii jądrowej skoncentrowali się na kwestii przejrzystości, lecz nie doszli do porozumienia, w jaki sposób należałoby ją zapewnić. Dominique Ristori, zastępca dyrektora generalnego w DG TREN (Komisja Europejska) powiedział, że „bardzo trudno znaleźć właściwą równowagę; musimy unikać zarówno ograniczenia informacji, jak i wzbudzania sensacji. Trzeba skończyć z tajemnicami i nieufnością społeczeństwa wobec polityki w zakresie energii jądrowej. Potrzebujemy nowych kompetencji, by przezwyciężyć nieustanne ścieranie się różnych sposobów myślenia".
Przeciwnicy energii jądrowej podkreślili jednak, iż „argument za tym, że energia jądrowa nie powoduje emisji dwutlenku węgla i dlatego stanowi rozwiązanie problemu globalnego ocieplenia, nie bierze pod uwagę pełnego jądrowego cyklu paliwowego.
Komitet wezwał również do wyrażenia poglądów przez zainteresowanych obywateli, którzy skarżyli się na brak jasnych i pełnych informacji na temat energii jądrowej, przez co czują się zmuszeni do zaakceptowania decyzji politycznych. Konwencja z Aarhus powinna mieć zastosowanie do każdego rodzaju działalności jądrowej. Podmioty lokalne i organizacje pozarządowe zwróciły uwagę na niedostateczny stopień wdrożenia zasady dostępu do informacji.
Edgardo Iozia, sprawozdawca opinii EKES-u w sprawie finansowania energii jądrowej, stwierdził, że „obecnie następuje pozytywna zmiana opinii publicznej na korzyść energii jądrowej, lecz poglądy ulegają drastycznej zmianie, jeśli zapytać o akceptację dla otworzenia elektrowni jądrowej w pobliżu miejsca zamieszkania". Uczestnicy wezwali Komitet do zaangażowania się w utworzenie bardziej pluralistycznych i opartych na uczestnictwie ram debaty nad zagadnieniami związanymi z energią jądrową na szczeblu UE.
Przewodniczący sekcji TEN János Tóth podkreślił, że „Konferencja stanowiła obszerny materiał do rozważań. Wyłoniły się ciekawe pomysły dotyczące stworzenia europejskiego stowarzyszenia lokalnych komitetów ds. informacji, praktycznych sposobów realizacji konwencji z Aarhus w obszarze energii jądrowej oraz potrzeby bardziej konkretnych działań na rzecz zwiększenia przejrzystości. Komitet aktywnie zaangażuje się we wszelkie późniejsze działania".
Żródło: http://www.eesc.europa.eu/ za PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?