Praktyki absolwenckie - już wkrótce

Projekt ustawy o praktykach absolwenckich, autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej, był przedmiotem obrad nadzwyczajnej podkomisji sejmowej. PKPP Lewiatan pozytywnie odnosi się do proponowanego projektu. Sprzyjają one poszerzeniu możliwości praktycznego zapoznania się z zawodem przez absolwentów. 

Dotychczasowy brak ustawy obejmującej swoim zakresem kwestie związane z zatrudnianiem absolwentów czy studentów w ramach tzw. praktyk, powodował, iż podejmowane przez pracodawców w tym zakresie działania zawsze były obarczone ryzykiem. 

Warto mieć na uwadze, że w Polsce pogłębia się przepaść między umiejętnościami nabywanymi w szkole, a kompetencjami potrzebnymi na rynku pracy. Brak wykwalifikowanych pracowników ogranicza rozwój przedsiębiorstw. Ich przygotowanie szkolne odbiega od oczekiwań pracodawców. Dlatego uchwalenie ustawy o praktykach absolwenckich może przywrócić bardzo istotne ogniwo w przygotowaniu młodych ludzi do podjęcia pracy, jakim jest praktyka. To właśnie podczas niej, często po raz pierwszy w życiu, młody człowiek ma szansę zweryfikować swoją szkolną wiedzę z koniecznością jej praktycznego zastosowania w konkretnej firmie.

Obecnie brak jest regulacji umożliwiającej, w sposób bezpieczny dla pracodawców, przyjmowanie na praktyki młodych osób. Tym samym, uwzględniając przepisy Kodeksu pracy, przyjęcie młodej osoby na praktyki bez nawiązania stosunku pracy jest prawie niemożliwe. Dlatego też postanowiono unormować, w drodze oddzielnej ustawy, instytucję praktyki absolwenckiej, jako alternatywy dla instytucji stażu przewidzianego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podczas prac legislacyjnych pojawiały się kilkukrotnie propozycje aby tę formę zdobywania doświadczenia przez młodych ludzi dużo bardziej zbliżyć do formalnego stosunku pracy, wraz z jego ochroną i kosztami pracodawcy.
Dzięki argumentacji PKPP Lewiatan do tego nie doszło i umowa o praktyki absolwenckie pozostanie osobnym instrumentem rynku pracy.

Projekt ustawy będzie rozpatrywany następnie wspólnie przez Komisję Gospodarki oraz Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Liczymy na to, że w toku dalszych prac uda się nam przekonać do naszych postulatów zmian w tym projekcie, które dotyczą wydłużenia maksymalnego trzymiesięcznego okresu trwania takiej praktyki oraz zniesienia miesięcznego ograniczenia wynagrodzenia do dwukrotności płacy minimalnej.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
30 kwietnia 2009 r.

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika