Prawa pacjenta w systemie ubezpieczeń zdrowotnych

W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w art. 68 zapisane jest, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a władze publiczne zapewniają obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych niezależnie od ich sytuacji materialnej. Ale są też środki prywatne, które potencjalnie mogą służyć wsparciu systemu ochrony zdrowia w tej szczególnie trudnej sytuacji w jakiej znalazła się obecnie polska służba zdrowia

I w tym miejscu nasuwają się zasadnicze pytania:

Pierwsze z nich brzmi: Do czego ma prawo i na zaspakajanie jakich świadczeń medycznych może liczyć pacjent w polskim systemie ochrony zdrowia ?

Drugie: Czy istnieje potrzeba wykorzystania dodatkowych instrumentów finansowych, które w sposób korzystny mogłyby wpłynąć na poprawę sytemu opieki zdrowotnej, skoro znaczna część polskiego społeczeństwa uważa, że za składkę zdrowotną należy się wszystko i wszystkim bez ponoszenia dodatkowych kosztów ?

I będące ich konsekwencją kolejne, szczególnie nurtujące Rzecznika Ubezpieczonych pytanie: W jaki sposób i jak głęboko zreformować system ochrony zdrowia z wykorzystaniem prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w momencie zagrożenia zdrowia i życia nas wszystkich, którzy jesteśmy lub będziemy pacjentami, klientami tego systemu?

Aby zobaczyć pełne spektrum odpowiedzi na wyżej postawione pytania - zobaczyć polaryzację stanowisk wszystkich zainteresowanych w odniesieniu do omawianych podczas Konferencji kwestii - przeczytaj spprawozdanie z konferencji „Prawa pacjenta w systemie ubezpieczen zdrowotnych” zorganizowanej przez Rzecznika Ubezpieczonych przy współpracy Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej:

Źródło: www.rzu.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika