Prezydencja Polski w Grupie Salzburg

Od 1 stycznia 2009 r. rozpoczęła się prezydencja Polski w Grupie Salzburg. Organizacja prezydencji będzie jednym z najważniejszych zadań resortu spraw wewnętrznych i administracji w obszarze współpracy międzynarodowej w 2009 r.

Grupa Salzburska jest nieformalną inicjatywą skupiającą ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej.

Współpraca w ramach Grupy Salzburskiej rozpoczęła się podpisaniem, w lipcu 2001 r. w Salzburgu, przez Ministrów Spraw Wewnętrznych Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier oraz przez Komisarza UE ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Deklaracji Partnerstwa w zakresie Bezpieczeństwa, tzw. Deklaracji Salzburskiej.

Deklaracja Salzburska była wyrażeniem woli politycznej w zakresie budowy Wspólnej Europy w oparciu o nową formułę bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla wszystkich obywateli Europy, a także nadania specjalnego znaczenia regionowi Europy Środkowej.

Za najważniejsze dziedziny współpracy sygnatariusze uznali:

  • współpracę policyjną,

  • współpracę w zakresie kontroli granicznej,

  • zwalczanie nielegalnej migracji,

  • politykę azylową,

  • wymianę poglądów w sprawach dotyczących UE.

Celem spotkań Grupy Salzburskiej jest prowadzenie otwartego i konstruktywnego dialogu pomiędzy Austrią, sąsiadującymi z nią Nowymi Państwami Członkowskimi (w momencie podpisywania Deklaracji Salzburskiej kraje te miały status Krajów Kandydujących) z udziałem Komisarza UE ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, w sprawach związanych z zapewnieniem wysokiego standardu bezpieczeństwa w regionie.

Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Budapeszcie (21 - 22.04.2005 r.), zorganizowanego w ramach Prezydencji Węgier w Grupie Salzburskiej (pierwsze półrocze 2005 r.), delegacje państw członkowskich Grupy jednogłośnie zadecydowały o przyjęciu do swojego grona Bułgarii i Rumunii (Rumunia - 29.07.2005 r.; Bułgaria - 23.05.2006 r.). W 2006 r. Chorwacja została obserwatorem Grupy Salzburskiej.

Natomiast podczas spotkania w Pleven (20 - 21.09.2007 r.), powołana została Grupa Przyjaciół Forum Salzburg, do której zaproszone zostały kraje Bałkanów Zachodnich.
W Grupie Salzburskiej państwa członkowskie sprawuję półroczne prezydencje (styczeń - czerwiec, lipiec - grudzień) w kolejności alfabetycznej. Obecnie pracom Grupy przewodniczy Polska.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje wykorzystać polską prezydencję, zarówno jako przygotowanie do prezydencji Polski w RUE, jak i sposób na wzmocnienie pozycji Polski w regionie - przede wszystkim w zakresie ustalania wspólnych stanowisk FS czy też wypracowywania wspólnych inicjatyw, które następnie - z większą siłą mogłyby być prezentowane na forum UE.

W ramach polskiej prezydencji, planowane są następujące spotkania:

  • Konferencja Ministrów Spraw Wewnętrznych Państw Forum Salzburg w maju 2009 r., poprzedzona spotkaniem przygotowawczym (na szczeblu ekspertów);

  • Konferencja nt. przestrzegania działań służb porządku publicznego w społeczeństwie - kwiecień 2009 r.;

  • Posiedzenie szefów krajowych jednostek Europolu państw GS - maj 2009 r., Warszawa;

  • Spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego - czerwiec 2009 r., Legionowo;

  • Spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa imprez masowych w formacie FS + Ukraina.

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika