Prezydent podpisał ustawę o służbie medycyny pracy

28 listopada 2008 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy. Rozszerza ona zadania służby medycyny pracy, która przez działania ograniczające ryzyko zawodowe, ma aktywnie oddziaływać na poprawę warunków pracy przez pracodawcę.  

W ustawie zostały przyjęte rozwiązania, które PKPP Lewiatan przedkładała na etapie prac legislacyjnych. Nasze zastrzeżenia zostały uwzględnione w art. 1 pkt 1 ustawy - dotyczące określenia celu działania służby medycyny pracy poprzez uszczegółowienie zapisu, że systematyczna kontrola zdrowia pracujących, prowadzona także w celu aktywnego oddziaływania na poprawę warunków pracy przez pracodawcę i ograniczania w ten sposób ryzyka zawodowego, obejmuje procedury i badania służące ocenie zdrowia pracujących ukierunkowanej na identyfikowanie tych elementów stanu zdrowia, które pozostają w związku przyczynowym z warunkami pracy.

Ponadto nie wydłużono, jak pierwotnie projektodawca zamierzał, okresu związania się pracodawcy umową z jednostką służby medycyny pracy na wykonywanie badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych pracowników. Nadal obowiązuje okres minimalny okres roczny, a nie trzyletni - jak proponowano.

Dzięki naszej interwencji wprowadzony został zapis, że minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, limit badań wykonywanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w ramach świadczeń zdrowotnych, biorąc pod uwagę niezbędność ich przeprowadzania dla potrzeb szkolenia specjalizacyjnego lekarzy przez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy.

Uznaliśmy, że dopuszczenie możliwości wykonywania przez wojewódzkie służby medycyny pracy podstawowych badań profilaktycznych bez względu na to czy prowadzą specjalizacje, czy też nie, w sposób rażący narusza zasady wolnego rynku oraz jest niezgodny z Konstytucją RP. Podstawowym filarem społecznej gospodarki rynkowej jest zapewnienie wszystkim działającym na rynku podmiotom identycznej pozycji. Niedopuszczalne jest uprzywilejowanie któregoś z podmiotów, poprzez nadanie mu dodatkowych praw, poprawiających jego pozycję na rynku lub mogących mieć na nią wpływ.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
3 grudnia 2008 roku 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika