Priorytety europejskiego biznesu na okres czeskiej prezydencji
Poniżej przedstawiamy treść listu przewodniczącego BUSINESSEUROPE do Mirka Topolanka, Przewodniczącego Rady UE.
16 lutego 2009 r.
Pan Mirek Topolanek
Przewodniczący Rady Unii Europejskiej
Szanowny Panie Premierze,
Republika Czeska przejęła przewodnictwo w Unii Europejskiej w krytycznym momencie. Europejscy przedsiębiorcy są głęboko zaniepokojeni sytuacją gospodarczą, kwestiami bezpieczeństwa energetycznego i brakiem postępów w negocjacjach WTO. Wszystko to może mieć poważne konsekwencje dla Europy i jej obywateli.
Stworzenie Europy bez barier jest bez wątpienia częścią rozwiązania. Europejscy przedsiębiorcy popierają tę najważniejszą myśl prezydencji, jak i trzy priorytetowe obszary, na których Rezydencjach skoncentruje swoje działania. Nasze 40 federacji członkowskich oraz małe, średni i duże przedsiębiorstwa należące do nich, oczekują konkretnych działań ze strony europejskich decydentów.
Celem tego listu jest podkreślenie tych kluczowych działań, które mogą zostać podjęte w pierwszej połowie 2009 roku. Chcemy również w tym liście podziękować Panu za osobiste zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu gazowego.
Spowolnienie gospodarcze zamienia się w recesję w większości państw członkowskich. W 2009 roku spodziewamy się, że unijny wzrost gospodarczy spadnie o 1,8%, w strefie euro o 1,9%, a ilość bezrobotnych wzrośnie o 4 mln, co podniesie średnią stopę do 8,7% w Unii, 9,3% w strefie euro, a w 2010 roku zbliży się ona do poziomu 10%.
Potrzeba czterofilarowej strategii, aby złagodzić ten bezprecedensowy kryzys. A jej filary to:
- zwiększenie dostępności do finansowania dla przedsiębiorstw,
- wdrażanie skutecznych działań antykryzysowych,
- przyspieszenie reform oraz
- przeciwdziałanie wszelkim formom protekcjonizmu.
Jednocześnie ,ważnym jest aby unikać wprowadzania nowych propozycji legislacyjnych, które mogłyby naruszyć warunki konkurencji i opóźnić walkę z kryzysem, chodzi nam o takie propozycje jak dyrektywa o urlopach macierzyńskich czy nowa dyrektywa anty-dyskryminacyjna. Unijne zobowiązanie do lepszego i mądrzejszego stanowienia prawa musi być przestrzegane.
Gospodarka
W nadchodzących trudnych miesiącach, decydenci powinni nieustannie mieć na względzie to, aby zapewnić wiarygodnym przedsiębiorcom dostęp do finansowania, tak aby krótkoterminowe warunki spłaty kredytów nie prowadziły do zamykania przedsiębiorstw.
Ważne działania zostały już podjęte tak przez rządy krajowe, jak i banki centralne, aby zapobiec największym problemom z efektem natychmiastowym. Jednakże, dalsze wyjątkowe działania powinny być rozważone. Na przykład banki centralne i rządy mogłyby zastanowić się nad możliwością odkupywania papierów wartościowych i innych instrumentów dłużnych bezpośrednio od przedsiębiorstw.
Równocześnie zapoczątkowana została refleksja na temat przyszłych reform rynków kapitałowych. Uważamy, że dialog pomiędzy środowiskiem biznesu a decydentami politycznymi powinien być rozszerzony, tak aby wspólnie wypracować najbardziej odpowiednie rozwiązania mające na celu odbudowanie skuteczności rynków finansowych.
Aby zapewnić warunki dla zrównoważonego powrotu do zdrowej gospodarki potrzebna jest ogromna determinacja i silne przywództwo. Europejski Plan Naprawczy przyjęty w grudniu 2008 roku oraz Strategia na rzecz Zatrudnienia i Wzrostu mogą i muszą wzajemnie się wzmacniać. BUSINESSEUROPE liczy, że Czeska Prezydencja oraz Komisja Europejska wspólnie tego dokonają. Pełne i szybkie wprowadzenie 200 mld euro do unijnego budżetu, wiarygodne krajowe pakiety antykryzysowe oraz pełne zobowiązanie do kontynuowania reform przewidzianych w Europejskiej Strategii na rzecz Zatrudnienia i Wzrostu są kluczowe, aby uniknąć pogłębiania się gospodarczych i społecznych trudności.
Pozytywne efekty uboczne mogą pojawić się w realizacji priorytetów, jakie przyjęła Czeska Prezydencja. Przykładowo, 5 mld euro, które mają pokryć wydatki związane z realizacją nowych projektów w infrastrukturę energetyczną oraz internetowe łącza szerokopasmowe włączone do planu naprawczego Komisji. BUSINESSEUROPE ma szczerą nadzieję, że państwa członkowskie przyjmą propozycje Komisji Europejskiej na wiosennym spotkaniu Rady Europejskiej 19-20 marca 2009.
Energia i zmiany klimatyczne
Ambitny unijny pakiet energetyczno-klimatyczny przyjęty w grudniu 2008 zmusza do zwiększenia wysiłków na rzecz połączenia europejskich polityk na rzecz konkurencyjności, bezpieczeństwa dostaw energii oraz ochrony klimatu. Dzięki pakietowi jasne stało się unijne strategiczne podejście do tych kwestii. Jest to pozytywny sygnał. Jednocześnie, pakiet wymusza na europejskich przedsiębiorstwach, w szczególności na tych małych i średnich, stawienie czoła wyższym cenom energii i emisji CO2 niż te, z którymi mierzą się ich konkurenci.
BUSINESSEUROPE ma nadzieję, że Czeska Prezydencja poprowadzi prace Rady tak, aby szybko wyjaśniona została najważniejsza praktyczna kwestia dotycząca definicji sektorów narażonych na międzynarodową konkurencję („carbon leakage"). Ta praca musi być wykonana z udziałem zainteresowanych interesariuszy. Europejscy przedsiębiorcy z całą mocą podkreślają, że UE musi zabiegać o to, aby porównywalne wysiłki były realizowane w innych regionach świata, poprzez kontakty bilateralne z głównymi emitentami CO2, jak i podczas dwóch spotkań przygotowawczych do Konferencji UNFCCC, które odbędą się w Bonn w marcu i czerwcu 2009.
80% rosyjskiego gazu trafia do Europy przez Ukrainę. Niektóre z państw członkowskich, do których właśnie tą drogą płynie zakontraktowany rosyjski gaz musiały się zmierzyć/wciąż się mierzą z ogromnie niepokojącym problemem dostaw gazu. Rosja i Ukraina muszą wypełniać zobowiązania, które je obowiązują na mocy podpisanych umów, tak w przypadku dostaw, jak i tranzytu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za szybkie działania, jakie podjął Pan wraz z Komisją Europejską w sprawie rozwiązania kryzysu gazowego.
Europejscy przedsiębiorcy liczą na ścisłą współpracę z Prezydencją oraz Komisją Europejską w działaniach na rzecz zapewnienia dostaw rosyjskiego gazu na podstawie jej zobowiązań długoterminowych . Sądzimy, że należy wyciągnąć wnioski z tego co się wydarzyło podczas rozmów o drugim planie działań ws. Europejskiej polityki energetycznej na lata 2010-2012, które odbędą się w czasie wiosennego spotkania Rady. BUSINESSEUROPE popiera trzy cele wskazane przez Czeską Prezydencję w tym obszarze: ulepszenie wewnętrznego rynku energii, podniesienie efektywności energetycznej oraz dywersyfikacja źródeł energii i ich tranzytu.
W odniesieniu do trzeciego pakietu liberalizującego wewnętrzny rynek energii najważniejsze jest ustalenie skutecznego sposobu rozdziału (dostawcy-przesył) oraz ulepszenie zarządzania wewnętrznym rynkiem energii w UE. Europejskie przedsiębiorstwa potrzebują również innych mechanizmów rynkowych, a w tym swobodnie negocjowalne długoterminowe
kontrakty między dostawcami i użytkownikami, aby odpowiedzieć na obawy przedsiębiorców związane z rosnącymi cenami gazu i elektryczności. BUSINESSEUROPE wzywa Radę UE ds. Energii do zajęcia się prośbą Parlamentu Europejskiego, w której proponuje, aby krajowi regulatorzy wspierali takie kontrakty.
Europa w świecie
2 bln euro woluminu wymiany handlowej rocznie, 800 mld euro w sektorze usług i 150 mld euro rocznych inwestycji zagranicznych sprawia, że Unia Europejska jest znaczącym globalnym aktorem. Ostatnie wydarzenia pokazały, że może ona odegrać stabilizującą rolę w światowej gospodarce, a wartość euro może być czynnikiem chroniącym europejskie gospodarki. Jednakże, pozycja światowego lidera gospodarczego w handlu i inwestycjach zobowiązuje do kierowania się przejrzystymi i sprawiedliwymi zasadami w światowym handlu. BUSINESSEUROPE jest głęboko rozczarowane faktem, że pomimo wyraźnej prośby G20 aby osiągnąć porozumienie do końca 2008 roku w negocjacjach bardzo ambitnej Rundy Doha WTO, nie poczyniono żadnych postępów. Europejscy przedsiębiorcy zwracają się z prośbą do decydentów Unii Europejskiej o połączenie ich wysiłków i przekonanie członków WTO o konieczności ustępstw aby przezwyciężyć obecny impas. Kryzys gospodarczy w jakim obecnie się znajdujemy sprawia, że porozumienie WTO staje się jeszcze bardziej konieczne.
Jednocześnie, Unia Europejska musi kształtować swoje relacje bilateralne w głównymi partnerami handlowymi, aby doprowadzić do zniesienia barier tak taryfowych, jak i pozataryfowych. Szczególnie ważne w tym zakresie są stosunki transatlantyckie. Transatlantycka Rada Gospodarcza (TEC) powinna wznowić swoje działania i pracować nad stworzeniem wolnego transatlantyckiego rynku. To wymaga jednak aby tak amerykańscy, jak i europejscy decydenci wspierali ten proces. Wyznaczenie przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych osoby, która reprezentować go będzie na tym forum jest konieczne jak najszybciej. BUSINESSEUROPE zwraca się z prośbą do Czeskiej Prezydencji o kontakt z administracją amerykańską, tak aby TEC mogła niezwłocznie wznowić swoje prace.
Z wyrazami szacunku,
Ernest-Antoine Seilliere
Oryginał listu
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?