Priorytety polityki zagranicznej UE

Bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatyczne, rozszerzenie UE, zarządzanie migracją oraz prawa człowieka - takie powinny być priorytety Parlamentu Europejskiego na rok 2008 w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Parlament będzie obradował nad propozycjami zawartymi w sprawozdaniu przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Jacka Saryusz-Wolskiego (EPP-ED, PL) w najbliższą środę, na posiedzeniu plenarnym w Brukseli.

Sprawozdanie jasno określa fundamenty wspólnej polityki zagranicznej, takie jak demokracja, poszanowanie praw człowieka i prawa podstawowe. Po raz pierwszy nawołuje do bardziej konstruktywnej współpracy z Radą oraz do wypracowania międzyinstytucjonalnego porozumienia określającego tę współpracę.
 
Posłowie uważają, że WPZiB, w tym również europejska polityka bezpieczeństwa i obrony, wzmacniają europejską tożsamość i rolę UE na arenie międzynarodowej. Obecnie rola UE w świecie "nie jest proporcjonalna do jej potencjału oraz oczekiwań europejskiej opinii publicznej", uważają posłowie, a to z powodu "niechęci państw członkowskich do przyjęcia koniecznych i niezbędnych reform służących wzmocnieniu skuteczności, spójności i odpowiedzialności jej polityki zagranicznej". Unię stać na autentyczną politykę zagraniczną, ale tylko jeśli będzie przemawiać jednym głosem i działać w oparciu o silny mandat demokratyczny gwarantowany przez kontrolę Parlamentu.
 
Posłowie bronią prerogatyw PE w sprawach takich jak proces ustanawiania europejskiej służby działań zewnętrznych oraz wybór nowego Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych równocześnie pełniącego funkcję Wice-przewodniczącego KE.
 
Opisując priorytety WPZiB sprawozdanie podkreśla konieczność zróżnicowania źródeł energii i dróg transportowych w oparciu o zasadę solidarności w polityce energetycznej. Podkreśla się strategiczne znaczenie rurociągu Nabucco dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, którego pomyślne wdrożenie w jak najkrótszym czasie leży w interesie Unii.
 
"Energia jest często wykorzystywana przez kraje trzecie jako instrument politycznego nacisku. Aby uniknąć tego typu sytuacji należy wypracować system koordynacji przy podpisywaniu przez państwa członkowskie dwustronnych porozumień energetycznych a do umów z krajami trzecimi dołączać klauzulę dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział Jacek Saryusz-Wolski po przyjęciu sprawozdania przez Komisję Spraw Zagranicznych.


 
Sprawozdanie przypomina o istotnej roli dyplomacji parlamentarnej jako uzupełniającym instrumencie Unii służącym utrzymaniu stosunków z krajami i regionami trzecimi, działającej głównie za pośrednictwem trzech wielostronnych zgromadzeń międzyparlamentarnych (Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (EuroMed) i Eurolatynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (EuroLat).
 
Do 2009 roku powinno zostać ustanowione Zgromadzenie Parlamentarne UE-Wschodnie Kraje Sąsiedzkie (Euro-Nest), by zwiększyć parlamentarny wymiar politycznego partnerstwa między Parlamentem Europejskim i krajami uczestniczącymi we wschodnim panelu europejskiej polityki sąsiedztwa.
 
Posłowie przypominają, że regiony basenów Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego mają strategiczne znaczenie dla Unii i że zasługują na spójne podejście, podobne do podejścia do regionu basenu Morza Śródziemnego.
 
Posłowie postulują ponadto:

  • zwiększenie środków na WPZiB podczas śródokresowego przeglądu perspektywy finansowej w 2009 roku,

  • wzmocnienie europejskiej polityki sąsiedzkiej prowadzące do bardziej zróżnicowanego podejścia do naszych sąsiadów uwzględniającego ich oczekiwania i strategiczne interesy UE,

  • wzmocnienie wysiłków mających na celu uzyskanie miejsca dla UE w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Sprawozdanie Jacka Saryusz-Wolskiego zostało przyjęte w Komisji Spraw Zagranicznych PE zdecydowaną większością głosów, 55 za, 2 przeciw i przy jednym głosie wstrzymującym się. Przyjęte zostały wszystkie zalecenia sprawozdawcy we wszystkich 170 poprawkach. Na czerwcowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata i ostateczne głosowanie nad sprawozdaniem.
 
 
Jacek SARYUSZ-WOLSKI (EPP-ED, PL)

A6-0189/2008 - Sprawozdanie w sprawie rocznego sprawozdania Rady dla Parlamentu Europejskiego dotyczącego głównych aspektów i podstawowych wyborów w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB), przedstawionego Parlamentowi Europejskiemu na podstawie lit. G, pkt 43 porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 17 maja 2006 r. - 2006 rok

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika