Prof. Bronisław Geremek nie żyje
Bronisław Geremek, działacz opozycji antykomunistycznej, b. szef MSZ, poseł do PE, zginął w niedzielę (13 lipca br.) w wypadku samochodowym. Był wielkim człowiekiem; to ogromna strata dla Polski i Europy - tak o profesorze mówią osoby, które go znały, w kraju i za granicą. Miał 76 lat.
Do wypadku doszło w okolicach miejscowości Lubień w Wielkopolsce. Samochód, którym jechał Geremek, z niewiadomych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem dostawczym.
"Bardzo smutna chwila, jestem tym najgłębiej poruszony" - powiedział Lech Kaczyński na wiadomość o tragicznej śmierci Geremka. "Wiadomo, że był to mój przeciwnik polityczny, ale jednocześnie człowiek, którego poznałem w Sierpniu, jeden z głównych twórców Sierpnia, polityk bez wątpienia wybitny, mający wielkie miejsce w naszej historii - powiedział prezydent.
Człowiek porozumienia i dialogu, jego ideą było łączenie ludzi a nie ich dzielenie, łagodzenie obyczajów oraz studzenie emocji - tak o zmarłym mówi premier Donald Tusk.
Zdaniem premiera, Bronisław Geremek był bez reszty oddany sprawom Polski i Polaków, a swoją wiedzę i doświadczenie oraz wielki międzynarodowy autorytet wykorzystywał w Europie i na świecie dla dobra Ojczyzny.
Był wzorem mądrego polskiego patriotyzmu - powiedział o Geremku marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. "Jego nazwisko otwierało wiele możliwości, wiele drzwi i gabinetów, ale przede wszystkim otwierało wiele ludzkich serc i umysłów" - dodał.
Był jednym z architektów polityki zagranicznej wolnej Polski, tracimy w Nim wybitnego Polaka, polityka i męża stanu, który odegrał kluczową rolę w zwrotnych momentach współczesnej historii Polski - mówi o zmarłym szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Podkreślił, że Geremek odegrał ważną rolę w polskich staraniach na rzecz członkostwa w NATO i Unii Europejskiej i walnie przyczynił się do powrotu Polski do głównego nurtu polityki europejskiej.
Postać znacząca, polityk słuchany w Europie - mówi marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Nie będę rozmawiał na temat pana Geremka. To bliska dla mnie sprawa. Proszę o zrozumienie - powiedział tylko b. premier Tadeusz Mazowiecki.
Polska straciła jednego z najwybitniejszych ludzi myśli politycznej ostatnich dziesiątków lat - uważa prof. Władysław Bartoszewski.
Zdaniem b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odszedł jeden z "najbardziej oddanych ojców polskiej demokracji". "Jestem pewny, że profesor Geremek ma znaczące miejsce w polskiej historii" - powiedział.
Był gorącym patriotą, nie wyobrażam sobie polityki bez niego - mówi b. premier, obecnie eurodeputowany, Jerzy Buzek. Geremek był ministrem spraw zagranicznych w jego gabinecie. "Realizował najważniejsze dla Polski wizje i postulaty" - mówi były szef rządu.
Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski uważa, że "profesor był człowiekiem wielkiego formatu, którego wszyscy szanowali, a swoim autorytetem utorował drogę wielu polskim sprawom".
"Był to w życiu Polski ktoś mądry, samodzielnie myślący; ktoś, kto wpływał na wydarzenia swoją mądrością" - wspomina redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", ks. Adam Boniecki.
Najwybitniejszy polski polityk ostatnich dziesięcioleci, wielki mąż stanu - uważa eurodeputowany, b. minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz. Jego zdaniem, prof. Geremek miał większą pozycję w Europie i na świecie, niż w Polsce i "tę pozycję zawsze wykorzystywał dla dobra naszego kraju".
Wiadomość o tragicznej śmierci Geremka jest także szeroko komentowana za granicą.
Wielką postacią konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu nazwał Bronisława Geremka prezydent Francji. Nicolas Sarkozy pragnie złożyć hołd tej wielkiej postaci konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu i wyrazić swój podziw dla walki, jaką prowadził w ramach Solidarności dla polskiej demokracji" - głosi oświadczenie Pałacu Elizejskiego.
"Wielka katastrofa dla Polski" - tak Zbigniew Brzeziński mówi o śmierci Geremka. B. doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego podkreśla, że był on traktowany na świecie jako "wybitny polski mąż stanu".
Bez wątpienia należał do największych polskich patriotów i jednocześnie był wielkim Europejczykiem - tak o zmarłym mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. "Osobowość profesora Geremka pokazuje, jak można być blisko swojego kraju i jednocześnie blisko Europy" - zaznaczył.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uważa, że Geremek był "Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi". "Był przedstawicielem tej mądrości, którą tylko najwięksi erudyci potrafią wykorzystać w służbie dla spraw najpiękniejszych" - podkreślił.
Prawy polityk i przyjaciel - mówi o Bronisławie Geremku szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. "W Niemczech zachowujemy we wdzięcznej pamięci to, jak pracował z zaangażowaniem i wytrwale na rzecz ukształtowania i pogłębienia stosunków niemiecko-polskich" - podkreślił.
Był szlachetną, mądrą i dobrą twarzą Polski w Europie - mówi o Geremku komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. "Odszedł człowiek - symbol intelektualnego wkładu do walki o niepodległość, ale przede wszystkim dla mnie był on symbolem dobrej troski o powrót Polski do Europy, a także symbolem troski o dobro Europy" - powiedziała komisarz.
"Europa traci jednego z swych najgorętszych miłośników i opłakuje symbol swego zjednoczenia" - podkreśla lider frakcji liberałów i demokratów w Parlamencie Europejskim Graham Watson.
"Ceniłem go jako nadzwyczaj rozsądnego i dobrego człowieka, bardzo łagodnego i wyrozumiałego. Jego śmierć jest nie tylko stratą dla Polski, lecz także dla nas wszystkich, którzy dążymy do wolnego i przyzwoitego świata" - powiedział b.prezydent Czech Vaclav Havel.
Bronisław Geremek urodził się 6 marca 1932 r. w Warszawie. Z wykształcenia był historykiem, profesorem nadzwyczajnym Polskiej Akademii Nauk. W czasach PRL jeden ze znanych opozycjonistów, poseł na Sejm kilku kadencji, minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000, a od 2004 r. poseł Parlamentu Europejskiego. W latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W stanie wojennym internowany.
W 1983 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, które oskarżyły go o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcje pokojowych przemian demokratycznych w Polsce.
źródło: EuroPAP, z www.ukie.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?