Przedsiębiorcy: nie traktujcie nas jak przestępców!

Wielokrotnie stawaliśmy się ofiarami upolitycznienia służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości, instrumentalnego traktowania prawa, czy też niekompetencji urzędników – piszą biznesmeni w apelu do przedstawicieli władz publicznych.

Polscy przedsiębiorcy są nie tylko niedocenianą, a często wręcz szykanowaną grupą społeczną – przyznali zgodnie uczestnicy konferencji pt. „Państwo wrogie przedsiębiorcy?”.

- Potwierdzają to liczne w ostatnich latach przypadki bezzasadnego zatrzymywania, przesłuchiwania i innych form szykanowania przedsiębiorców ze strony aparatu państwowego – czytamy na stronie Krajowej Izby Gospodarczej.

Porady prawne

Podczas spotkania organizacje Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka podpisały wspólny apel skierowany do przedstawicieli władz państwowych.

Organizacje piszą w nim m.in., że odbywające się często w atmosferze medialnego show aresztowania przedsiębiorców powodują nie tylko utratę dobrego imienia poszkodowanych biznesmenów, ale narażają na szwank reputację całego środowiska przedsiębiorców w Polsce.

Konsekwencją takich działań jest upadek wielu firm i likwidacja miejsc pracy, co powoduje realne straty dla polskiej gospodarki.

Przedsiębiorcy skarżą się w apelu, że to właśnie oni są szczególnie narażeni na nieuzasadnione stosowanie przez państwo środków zapobiegawczych czy zbędne postępowania prokuratorskie.

Od prokuratorów biznesmeni wymagają, aby występowali do sądów z wnioskami o tymczasowe aresztowanie tylko w uzasadnionych przypadkach – rozważając wcześniej czy nie zastosować innego środka zapobiegawczego.

Sędziowie powinni natomiast wnikliwie analizować każdy taki wniosek, weryfikując argumenty przytaczane przez prokuraturę.

Przedsiębiorcy apelują jednocześnie o racjonalne stosowanie pozostałych środków zapobiegawczych, w szczególności zasądzania poręczeń majątkowych, które powinny być ustalane na rozsądnym poziomie.

Biznesmeni chcą również czynnej walki z nadużyciami władzy. Żądają konsekwentnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych i karania osób winnych naruszeniom.

W apelu piszą ponadto, że zbyt często ich problemy wynikają z braku wystarczającej wiedzy sędziów i prokuratorów na temat nowoczesnych mechanizmów gospodarki. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości powinni się dokształcić w tej tematyce – twierdzą autorzy pisma.

Biznesmenom przeszkadza także formalizm procesowy, złożony system kosztów sądowych oraz naruszanie godności i prywatności podczas aresztowań. Apelują również o kolejne reformy prokuratury i sądownictwa zmierzające do usprawnienia i skrócenia czasu postępowań.

- Uważamy, że powyższe działania są niezbędne aby doprowadzić do poprawy relacji między organami władzy publicznej, a przedsiębiorcami – piszą autorzy apelu.

Biznesmeni podkreślali podczas konferencji, że jedynie zdecydowane działania w obszarze wymiaru sprawiedliwości sprawią, iż odzyskają oni zaufanie do własnego państwa.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika