Przydział uprawnień do emisji CO2
Zapisy Dyrektywy w sprawie Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) obligują Komisję Europejską do doprecyzowania w trybie komitologii kluczowych zagadnień dla przemysłów wytwórczych. Chodzi o wskazanie sektorów najbardziej narażonych na utratę konkurencyjności oraz na przenoszenie produkcji poza UE (carbon leakage) i ustalenie bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji dla sektorów i podsektorów przemysłowych (benchmarking).
W najbliższych dniach rozpoczną się prace w Komitecie ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej nad drugim z zagadnień, czyli ustaleniem wskaźników emisyjności dla przemysłów wytwórczych. W oparciu o wypracowane przez Komitet branżowe wskaźniki, sektory objęte dyrektywą EU ETS (oprócz sektora energetycznego) otrzymają w całości lub częściowo, darmowe przydziały uprawnień do emisji CO2.
Uwzględnienie specyfiki polskich instalacji przemysłowych w pracach Komitetu ds. Zmian Klimatu nad wskaźnikami emisyjności jest bardzo ważne, gdyż zapewni większą stabilność funkcjonowania przedsiębiorców. Dlatego też PKPP Lewiatan, bezpośrednio oraz poprzez udział w grupach roboczych BUSINESSEUROPE, podjęła działania na rzecz uwzględnienia głosu polskiego przemysłu w europejskiej debacie na temat benchmarkingu.
Ministerstwo Gospodarki po rozmowach z PKPP Lewiatan, podjęło decyzję o ustanowieniu systemowego dialogu z przedsiębiorcami, by zidentyfikować sektory lub podsektory narażone na omawiane wyżej zapisy.
Stworzenie platformy wymiany informacji w zakresie EU ETS między sektorami przemysłowymi, a Rządem to dobry kierunek działań, który może zaowocować wymiernymi korzyściami dla polskiej gospodarki.
Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?