Samorządy zyskują więcej praw

Sejm na ostatnim posiedzeniu wprowadził zmiany do ustawy o referendum lokalnym - uzupełniony został katalog spraw, w których takie referendum można przeprowadzić.

Nowelizacja ustawy zakłada, że referenda będą mogły być przeprowadzane również dla wyrażenia stanowiska w istotnych sprawach dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących daną wspólnotę. Zachowana zostaje także możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie samoopodatkowania. Nowelizacja ta jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2003 roku.

Podczas dyskusji nad nowelą posłowie podkreślali, że proponowane zmiany pozostają w zgodzie z istotą ustroju samorządu terytorialnego, a mieszkańcy gmin mają prawo do wyrażania swojej woli w drodze referendum we wszystkich zasadniczych dla tej wspólnoty sprawach.

Porady prawne

Dotychczas ustawa o referendum lokalnym stanowi, że mieszkańcy mogą wyrażać w referendum swoją wolę co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki samorządu lub w sprawie odwołania władz danego samorządu, a w przypadku gminy także wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W trakcie prac sejmowych nad nowelizacją negatywnie zaopiniowana została propozycja podwyższenie z 10 do 15 proc. progu uprawnionych do głosowania, na wniosek których przeprowadza się referendum ws. odwołania organów gmin, nie będących miastami na prawach powiatu.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • _arp 2014-12-17 20:14:19

    Tak jak system informatyczny Sądów tak również w poziomach terytorialnych Samorządów przyspieszyć trzeba usprawnianie systemów net nakierowanych na przepusty Centralne z odpowiednim zabezpieczeniem przecieków. Referenda to dobry kierunek ale nie w obecnej formie. Potrzebni są wyspecjalizowani mobilni łącznicy pomiędzy Komórkami organizacyjnymi Samorządów a ludnością w terenie. Trzeba wstać ze stołków i wyjść do wyborców a nie czekać jak sami przyjdą bo teraz pewne, że nie przyjdą. Pomoc dla najbiedniejszych i rozpoznanie potrzeb i nie ma wyboru tylko trzeba na takie okoliczności sięgnąć do "Skarbu Alibaby".


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika