Reforma cofnięta. Utworzą na nowo 41 sądów rejonowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Celem przyjętych zmian jest złagodzenie skutków tzw. reformy struktury sądownictwa polegającej na likwidacji 79 sądów rejonowych. Wejście w życie ustawy spowoduje, że zostanie utworzonych na nowo 41 z 79 zniesionych sądów rejonowych.

Projekt zmian w ustroju sądów powszechnych wniósł do Sejmu Prezydent RP. Bronisław Komorowski wskazywał, że podpis pod nowelizacją kończy stan niejasności w sprawie funkcjonowania sądów. - Dla mnie satysfakcją jest to, że udało się znaleźć wyjście z sytuacji konfliktowej zasadzie porozumienia wszystkich środowisk parlamentarnych i znalezienia rozwiązania, który jest zdrowym racjonalnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami społeczności lokalnych, środowiska sędziowskiego także, a dostosowaniem struktury sądownictwa do realnych potrzeb, nie tylko do ambicji - powiedział wczoraj Bronisław Komorowski.

Porady prawne

Intencją prezydenta było wprowadzenie regulacji uniemożliwiających arbitralne kreowanie struktury sądownictwa przez ministra sprawiedliwości, ale jednocześnie zachowanie dotychczasowego modelu tworzenia i znoszenia sądów w drodze rozporządzenia uznanego przez Trybunał Konstytucyjny, jako zgodny z Konstytucją.

Celem zaproponowanych przez Bronisława Komorowskiego rozwiązań dotyczących organizacji sądów rejonowych było wskazanie jasnych, czytelnych i obiektywnych kryteriów, zgodnie, z którymi tworzenie i znoszenie sądów rejonowych uwarunkowane będzie liczbą rozpatrywanych spraw i liczbą mieszkańców.

Nowelizacja pozostawia ministrowi sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i znoszenia sądów, ale jednocześnie wprowadza precyzyjne kryteria, na których minister powinien się opierać, decydując o tworzeniu lub znoszeniu sądu. Kryteria te na etapie prac parlamentarnych w wyniku kompromisu politycznego zostały określone, jako 50 tys. mieszkańców i 5 tys. spraw.

Nowelizacja Prawo o ustroju sądów powszechnych jest pierwszą z pakietu inicjatyw legislacyjnych Prezydenta RP, która została przyjęta przez parlament.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika