Reforma zasad dostępu do informacji o środowisku i ocen oddziaływania na środowisko
"Reforma zasad dostępu do informacji o środowisku i ocen oddziaływania na środowisko (wymiar międzynarodowy, europejski, krajowy)" - konferencja objęta honorowym patronatem prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska (10 czerwca 2008 r., Warszawa)
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Programu Jean Monnet*. Przedmiotem dyskusji był m.in. projekt ustawy Ministerstwa Środowiska z 15 maja 2008 roku o uprawnieniach społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i organach administracji w tym zakresie. Konferencja miała także na celu przedyskutowanie proponowanych zmian do Ustawy o ochronie środowiska.
Uczestników spotkania przywitał prof. Maciej Nowicki, Minister Środowiska. Po jego przemówieniu, dr Maciej Trzeciak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody, wystąpił z prezentacją - "Kierunki reformy prawa ochrony środowiska, na tle projektu ustawy o uprawnieniach społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i organach administracji w tym zakresie oraz proponowanych zmian w ustawie o ochronie przyrody".
Ponadto problematykę ocen oddziaływania na środowisko w świetle zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Środowiska poruszył dr Piotr Otawski, doradca Ministra Środowiska. Natomiast OOŚ w orzecznictwie ETS przedstawił dr Aleksander Gubrynowicz, koordynator projektu im. Jean Monnet w Collegium Civitas.
Po wystąpieniach odbyły się liczne dyskusje i konsultacje, uczestnicy spotkania podzielili się uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi OOŚ.
Oceny oddziaływania na środowisko są niezwykle ważnym elementem wpływającym na rozwój kraju, uwzględniającym poza aspektami społecznymi i ekonomicznymi, także zasady poszanowania ochrony środowiska. Polska, nie dostosowując prawa w zakresie oddziaływania na środowisko, nie otrzyma zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, pieniędzy na infrastrukturę. Nie zostaną zatwierdzone dotacje z programu Infrastruktura i Środowisko na budowę dróg czy autostrad.
Przypomnijmy, że w 2006 r. Komisja Europejska uznała, że Polska nie w pełni transponowała przepisy dyrektywy 85/337/EWG (dyrektywa rady z dnia 27 czerwca 1985 r.
w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne) i zobowiązała nasz kraj do natychmiastowych zmian w przepisach dotyczących procesu inwestycyjnego i procedury oceny oddziaływania na środowisko.W związku z zaistniałą sytuacją obecne kierownictwo Ministerstwa Środowiska przygotowało projekt ustawy o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, która w pełni uwzględnia wymogi prawa unijnego w zakresie OOŚ.
Projekt - zgodny z przepisami UE - ma stanowić podstawę do późniejszych realizacji inwestycji. Ministerstwo będzie dążyło do tego, aby zaczął on obowiązywać w bieżącym roku, a beneficjenci mogli legalnie otrzymywać decyzje i dostawać dotacje na ten cel.
Zanim jednak ustawa wejdzie życie, ministerstwo we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego przygotowało tzw. wytyczne dla beneficjentów z programów operacyjnych. Znajdują się one na stronach internetowych Ministerstw Środowiska, Rozwoju Regionalnego oraz Infrastruktury. Celem wytycznych jest ograniczenie błędów w postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, które mogą przyczynić się do zagrożenia przygotowania lub realizacji projektów współfinansowanych w ramach Programów Operacyjnych.
Organizatorem spotkania było Collegium Civitas w Warszawie.
Jean Monnet jest programem Komisji Europejskiej, którego celem jest wspieranie studiów poświęconych tematyce integracji europejskiej. Został on uruchomiony na wniosek uniwersytetów, które chciały przekazywać obywatelom Europy wiedzę o sprawach dotyczących integracji. Obecnie około 700 uniwersytetów oferuje programy nauczania dzięki wsparciu z Jean Monnet Project.
Źródło: www.mos.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?