Rezolucja w sprawie strategii UE wobec Białorusi
Trzy miesiące po podjęciu decyzji o zniesieniu na sześć miesięcy zakazu wizowego wobec osób znajdujących się na europejskiej liście sankcji, Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której pozytywnie, ale ostrożnie ocenia zmiany, jakie zaszły na Białorusi.
Parlament wyraził zadowolenie, że władze białoruskie zalegalizowały Ruch „O wolność", kierowany przez Aleksandra Milinkiewicza oraz zezwoliły na druk i rozpowszechnianie dwóch niezależnych gazet „Narodnaja Wolja" i „Nasza Niwa". Posłowie wyrazili nadzieję, że rząd Białorusi poprawi warunki rejestracji i pracy innych grup pozarządowych, w tym partii politycznych oraz organizacji działającej na rzecz praw człowieka „Nasza Wiasna". Przypomniano, że na rejestrację czeka nadal 13 niezależnych gazet.
Parlament z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie więźniów politycznych na Białorusi, lecz wyraża ubolewanie, że Alaksandr Kazulin, Siarhiej Parsiukiewicz i Andrej Kim nie korzystają ze wszystkich praw gwarantowanych obywatelom białoruskim w Konstytucji Republiki Białorusi.
Parlament podkreśla, że aby znacząco poprawić stosunki z UE Białoruś powinna pozostać krajem, w którym nie ma więźniów politycznych, rząd powinien gwarantować wolność słowa mediom, powinna kontynuować współpracę z OBWE w sprawie reformy ustawodawstwa wyborczego, poprawić warunki działalności organizacji pozarządowych i zagwarantować wolność zgromadzeń i stowarzyszeń politycznych.
Parlament wzywa Radę i Komisję do podjęcia dalszych kroków w celu liberalizacji procedur wizowych stosowanych do obywateli Białorusi. Takie działania mają zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia głównego celu polityki UE wobec Białorusi, którym jest zintensyfikowanie kontaktów międzyludzkich, co ułatwi demokratyzację kraju.
W rezolucji posłowie zawarli również wezwanie do poszanowania wolności wyznania. Parlament potępia fakt, że obywatele europejscy, w tym duchowni, byli wielokrotnie wydalani z Białorusi, co stoi w sprzeczności z trwającym procesem odbudowy zaufania z UE.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 15.01.2009
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?