Jak będzie można otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy?

Ważne wsparcie dla rodzin z małymi dziećmi

Dla wielu rodziców łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem małych dzieci jest sporym wyzwaniem. Brakuje nie tylko czasu, ale czasem również środków na opłacenie opiekuna czy żłobka. Właśnie dlatego powstał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – nowe rozwiązanie finansowe, którym już w przyszłym roku objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

Wokół działań wspierających polskie rodziny koncentruje się polityki społeczna rządu Zjednoczonej Prawicy. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jeden z filarów Polskiego Ładu, jest kolejnym elementem wsparcia umożliwiającym rodzicom łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem małych dzieci.

– "Stoimy w obliczu wyzwań związanych ze zmianami demograficznymi i  starzeniem się społeczeństwa. Naszym obowiązkiem jest zaoferowanie rodzicom takich rozwiązań finansowych, które ułatwią podejmowanie decyzji o powiększeniu rodziny. Stąd programy „Rodzina 500+”, „Dobry Start” i  „Maluch+” oraz najnowsze rozwiązanie czyli Rodzinny kapitał Opiekuńczy" - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Porady prawne

Dla kogo Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Świadczenie w wysokości do 12 tys. zł będzie przysługiwało na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Podstawowym założeniem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, ale to rodzice zadecydują na co konkretnie przeznaczyć środki. Wybiorą też sposób pobierania świadczenia – po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Świadczenie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przyznawane niezależnie od wysokości dochodu, a od otrzymanych środków nie trzeba będzie odprowadzać podatku. Co ważne Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obejmie również rodziców adopcyjnych.

W 2022 r. świadczeniem w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

Jak i gdzie składać wnioski?

Świadczenie, którego realizacją zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznawane będzie na wniosek rodziców. System aplikowania pozostaje taki sam jak przy wnioskach realizowanych w ramach programów „Dobry start” czy „Rodzina 500+”. Można je będzie składać elektronicznie za pośrednictwem następujących systemów teleinformatycznych:

  • Portal Emp@tia;
  • PUE ZUS;
  • Bankowość elektroniczna.

Dofinansowanie do opłat za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna

Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte wsparciem w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będą mogli skorzystać z innej formy dofinansowania w ramach rozszerzonego programu „Maluch+”. Zakłada on wsparcie w wysokości 400 zł, które będzie przekazywane bezpośrednio żłobkom, klubom dziecięcym lub dziennym opiekunom.

Z tego rozwiązania w przyszłym roku skorzystać ma 110 tys. dzieci.  

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zostanie wprowadzony 1 stycznia 2022 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika