Rok 2008 – pozytywne zmiany w cieniu kryzysu

Rok 2008 - pozytywne zmiany w cieniu kryzysu 30-12-2008 Rok 2008 to nie tylko wybuch kryzysu finansowego, który w ostatnich miesiącach przesłonił inne ważne dla polskich przedsiębiorców wydarzenia. Niepokojąc się o skutki kryzysu nie można zapominać, że w mijającym roku dokonano wiele pozytywnych zmian, które mogą ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej ma nadzieję, że zmiany te będą kontynuowane w 2009 roku. 

 „Z perspektywy przedsiębiorców, w 2008 r. za najważniejsze należy uznać wdrażanie spójnego planu zmian w systemie prawa, które mają na celu zmniejszenie ograniczeń i barier rozwoju polskich firm oraz przyspieszenie prywatyzacji" - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Szczególne warte podkreślenia jest uchwalenie w 2008 r. szeregu ustaw reformujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich są m.in.:

- nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - wprowadzająca instytucję zawieszenia działalności gospodarczej oraz wprowadzająca przepisy dające firmom możliwość uzyskania wiążących interpretacji dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,

- nowelizacja ustawy o rachunkowości - która podnosi z 800 tys. do 1,2 mln euro limitu przychodów decydującego o założeniu księgi rachunkowej,

- ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej - przewiduje kontynuację udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu technologicznego, który był do dnia 31 grudnia 2006 r. udzielany na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz wprowadzenie zmian do systemu udzielania tego kredytu poprzez włączenie do procesu banków komercyjnych,

- ustawa o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw - nowelizacja m.in. wprowadza długo oczekiwaną przez przedsiębiorców  zasadę iż decyzja podatkowa nie podlega wykonaniu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w postępowaniu podatkowym, a w przypadku zgłoszenia pozwu do czasu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego,

- nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - m.in. likwidacja kaucji gwarancyjnej,

- ustawa o emeryturach pomostowych - w opinii Krajowej Izby Gospodarczej uprawnienia do odejścia na wcześniejszą emeryturę powinny stanowić wyjątek od reguły uwarunkowany kryteriami medycznymi.

Porady prawne

Uchwalona przez Sejm ustawa spełnia ten warunek,

- nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym - obowiązująca ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym jest martwym prawem i jednym z większych bubli prawnych - na podstawie jej zapisów nie zrealizowano żadnego przedsięwzięcia o charakterze  PPP. Liczymy, że nowa ustawa, stworzona z uwzględnieniem wcześniej zgłaszanych przez Krajową Izbę Gospodarczą uwag, ożywi PPP.

- II etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - wprowadzenie „jednego okienka", a następnie „zero okienka" przy zakładaniu działalności gospodarczej oraz ograniczenie kontroli w przedsiębiorstwach. Dotychczas organy kontroli podejmowały swoje działania głównie w oparciu o ustawy szczegółowe, omijając w ten sposób wiele ograniczeń wynikających z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wśród pozytywów w 2008 roku należy także wymienić przyjęcie przez Rząd harmonogramu wejścia Polski do strefy euro. Po wielu latach oczekiwania i niespełnionych zapowiedzi Rząd przedstawił wreszcie konkretny termin wejścia Polski do strefy euro - rok 2012. To informacja, na którą od dawna czekali polscy przedsiębiorcy, szczególnie w ostatnich miesiącach pokrzywdzeni przez ryzyko kursowe. Środowisko polskich przedsiębiorców pozytywnie oceniło także rządowy "Plan stabilności i rozwoju", który w obliczu kryzysu ma pozwolić na utrzymanie stabilności finansowej i wiarygodności Polski oraz utrzymać wzrost polskiej gospodarki.

Niestety w mijającym roku nie zabrakło także wydarzeń, które rzuciły cień na pozytywne rozwiązania dla biznesu wprowadzone w 2008 r. Poza kryzysem finansowym dużym problemem okazały się spory na linii Rząd - Prezydent i polityczne weta Prezydenta RP w stosunku do istotnych dla gospodarki ustaw. Wprowadzaniu progospodarczych zmian zaszkodziło również blokowanie przez urzędników korzystnych dla biznesu rozwiązań zawartych m.in. w „Pakiecie na rzecz przedsiębiorczości" Adama Szejnfelda. Miniony rok pokazał, że urzędnicze lobby nadal jest silne, a jego opór może skutecznie spowolnić konieczne reformy.

Oczekiwania na rok 2009

Niezadowolenie środowiska polskich przedsiębiorców budzi również słabe wykorzystanie unijnych funduszy na lata 2007-2013. To one mają być jednym z głównych filarów polskiej gospodarki w nadchodzących, kryzysowych latach.

Dlatego przyspieszenie wykorzystania środków pomocowych UE na lata 2007-2013 jest jedną z najważniejszych pozycji na liście oczekiwań polskich przedsiębiorców na rok 2009. W tym kontekście konieczne są w 2009 r. szybkie korekty w Programach Operacyjnych zmierzające do zwiększenia środków szczególnie na wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw. W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej w na początku 2009 r. konieczne jest także wprowadzenie pełnej, 100 % gwarancji Skarbu państwa dla kredytów udzielanych pod projekty realizowane w oparciu o środki z funduszy strukturalnych. W obecnej sytuacji istnieje poważne zagrożenie, że projekty, które uzyskały albo uzyskają finansowanie z funduszy unijnych nie będą mogły być realizowane z uwagi na ograniczony dostępu do kapitału.

Kolejną oczekiwaną przez przedsiębiorców zmianą jest głęboka reforma KRUS. Krajowa Izba Gospodarcza o wielu lat z zaniepokojeniem obserwuje sposób finansowania Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS poprzez dotację z budżetu państwa. W 2009 r. zaledwie 7,5 proc. wypłacanych rolnikom świadczeń będzie pochodzić z ich składek. Z budżetu państwa KRUS ma otrzymać w 2009 roku 16,44 mld zł. To kwota o prawie 1,5 mld zł większa niż 2008 r. i największa w historii. Krajowa Izba Gospodarcza oczekuje od Rządu, że rolnicy szeroko korzystający z dopłat unijnych, będą podobnie jak przedsiębiorcy ponosić odpowiednie koszty funkcjonowania systemu ubezpieczeń i całego kraju.

Mamy również nadzieje, że Polska wejdzie do strefy ERM II 1 lipca 2009 r. Warunkiem przystąpienia krajów do strefy euro jest utrzymanie przez co najmniej dwa kolejne lata swojej waluty w tym systemie.
    
„To tylko niektóre z długiej listy życzeń polskiego biznesu na rok 2009. Przede wszystkim oczekujemy przyspieszenia likwidacji wszystkiego co przeszkadza prowadzić w Polsce biznes, a co już do tej pory skutecznie robią panowie Szejnfeld i Palikot w ramach odpowiednich struktur. Tu pole do działania jest bardzo szerokie - polska gospodarka nadal jest mocno przeregulowana, biurokracja nieokiełznana, a prawo pracy archaiczne" - dodaje Andrzej Arendarski. 

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika