Rozmowa z Ministrem SZ Pakistanu
Rozmowa telefoniczna Ministra SZ Rzeczypospolitej Polskiej Radosława Sikorskiego z Ministrem SZ Islamskiej Republiki Pakistanu Makhdoom Shah Mahmood Hussain Qureshim - 16 lutego 2009 r.
Mninister Sz R. Sikorski podziękował za potępienie zbrodni i oficjalne kondolencje przekazane przez rząd Pakistanu w dniu13 lutego 2009.
Podkreślił, iż Polska usilnie nalega, aby władze Pakistanu, podjęły wszelkie niezbędne kroki w celu jak najszybszego odzyskania ciała zamordowanego Polaka i przekazania go rodzinie zmarłego.
Ponowił apel do władz pakistańskich o natychmiastowe wszczęcie energicznego śledztwa w sprawie zabójstwa na terenie Pakistanu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Piotra Stańczaka, w celu pełnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy i surowego ukarania winnych tego barbarzyńskiego czynu. Zaznaczył, iż Polska liczy, że oprócz energicznie prowadzonych przez stronę pakistańską działań, o których Pakistan wielokrotnie zapewniał, zostanie także udzielona wszechstronna pomoc polskim organom ścigania w celu wyjaśnienia sprawy.
Minister R. Sikorski podkreślił, iż Polska i Pakistan są sojusznikami w walce z terroryzmem. Stąd Pakistan może liczyć na wsparcie Polski w walce ze wspólnym wrogiem. Poinformował o wyznaczeniu nagrody za informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i poprosił, aby władze Pakistanu rozpowszechniły możliwie szeroko ten fakt w kraju, szczególnie na terenach, gdzie mogą znajdować się osoby w posiadniu pomocnych informacji.
Mnister Makhdoom Shah Mahmood Hussain Qureshi zapewnił, iż władze Pakistanu dokładają wszelkjich starań mogących doprowadzić do ujęcia sprawców i odzyskaniu ciała. Zapewnił, iż jest w każdej chwili do dyspozycji ministra. Podkreślił, że strona pakistańska uwzględni sugetie strony polskiej i będzie na bieżąco przekazywać istotne dla sprawy inforamcje.
Piotr Paszkowski
Rzecznik Prasowy MSZ
Źródło: www.msz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?