Rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków
Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków określa m.in. wzory świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, arkuszy ocen, legitymacji szkolnych, zaświadczeń, świadectw, dyplomów i certyfikatów wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne oraz reguluje zasady wypełniania i wydawania dokumentów przez szkoły, kuratoria oświaty i okręgowe komisje egzaminacyjne.
Najważniejsze zmiany
W stosunku do dotychczasowego rozporządzenia najważniejsze zmiany dotyczą wzorów świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wpisywanie nazw przedmiotów realizowanych przez ucznia będzie częścią procesu związanego z wypełnianiem świadectw i arkuszy ocen, za który odpowiada szkoła i które już od wielu lat w zdecydowanej większości szkół odbywa się elektronicznej.
Przy wpisywaniu nazw przedmiotów szkoły będą brać pod uwagę kolejność przyjętą w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły.
Propozycja ujednolicenia wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen jest ponadto związana ze zmianami, które zostały wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planach nauczania dla publicznych szkół, polegającymi na sukcesywnym wprowadzaniu nowych przedmiotów. Są to:
- historia i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023,
- język łaciński w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024,
- biznes i zarządzanie (zamiast podstaw przedsiębiorczości) w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024.
Legitymacje szkolne
Rozporządzenie nie zwiera już także wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej. Obowiązująca będzie legitymacja w postaci plastikowej karty oraz mLegitymacja szkolna.
Ułatwienia dla szkół w dostosowaniu do nowych przepisów
W celu ułatwienia szkołom dostosowania się do nowych przepisów, w tym przede wszystkim wydawania świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły według nowych wzorów, w których nie przewidziano nazw zajęć, przepisy przejściowe przewidują, że:
- świadectwa szkolne promocyjne szkoły podstawowej i szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy mogą być wydawane na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, do czasu wyczerpania zapasów tych blankietów i druków,
- świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia mogą być wydawane na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych, do czasu wyczerpania zapasów tych blankietów i druków,
- świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia mogą być wydawane według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie w tych szkołach przed 1 września 2022 r., tj. w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie przed wprowadzeniem do ramowych planów nauczania poszczególnych typów szkół przedmiotów: historia i teraźniejszość, biznes i zarządzanie oraz język łaciński.
Analogicznie rozwiązania przewidziano w zakresie arkuszy ocen i indeksów.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?