Rusza kampania informująca o nowych dowodach. PWPW rozwiesi plakaty

Nowe dowody osobiste będą obowiązywać od 1 marca. Drukująca dokumenty Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych startuje z kampanią informacyjną. 27 tys. plakatów zawiśnie w urzędach gmin, komendach policji czy placówkach pocztowych.

Nowy dowód niesie ze sobą wiele zmian. Przede wszystkim nie będzie on zawierał wszystkich danych osobowych, np. adresu zameldowania. Stąd wiele osób uważa, że nie będzie on pełnoprawnym dokumentem. PWPW oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chcą tego typu mity odkłamać.

Porady prawne

Na przygotowanych plakatach oprócz wzoru nowego dowodu znajdą się też najważniejsze informacje dotyczące m.in. nowej fotografii, usunięcia niektórych danych oraz możliwości złożenia wniosku w dowolnej gminie.

Plakat ma informować, że przemeldowanie nie będzie już wymagało wymiany dowodu osobistego. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Ponieważ nie będzie już adresu zameldowania, więc wniosek o dokument będzie można złożyć w dowolnej gminie. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku. MSW przekonuje, że testowani obywatele popełniali na nim pięć razy mniej błędów.

Z kolei fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Kampania ma też przypomnieć, że choć pojawiły się nowe dowody, to starych nie trzeba w pilnym tempie wymieniać. Będzie to odbywało się stopniowo - osoby, których dokument straci ważność dostaną już nowy dowód.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pawlesm 2017-03-03 09:02:43

    Ciekawe jak do tego podejdą banki...

  • Łukasz83 2017-02-28 22:49:44

    W przypadku nowych dowodów osobistych mam obawy, że jeśli dana osoba będzie chciała podpisać np. umowę na telewizję cyfrową to będzie musiała zgłosić się do właściwego urzędu miasta żeby otrzymać zaświadczenie meldunkowe za które będzie musiała zapłacić.

  • bobik_488 2017-02-28 22:16:14

    Czy nowe dowody też będą rozdawane każdemu chętnemu, nawet nie znającemu słowa po Polsku, podobnie jak ma to miejsce z Polskimi paszportami w naszej ambasadzie dla mieszkańców izraela ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika