Rząd wspiera projekt Muzeum Historii Żydów Polskich
Premier Donald Tusk uczestniczył w dorocznym posiedzeniu Polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum Żydów Polskich, które odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier wysłuchał informacji o postępie prac nad budową Muzeum i poinformował o podjętych działaniach dotyczących wypełnienia zobowiązań rządu w finansowaniu tej instytucji.
Premier zapowiedział, że Rada Ministrów zatwierdzi wieloletni program, zapewniający środki z budżetu państwa. - Muzeum ze strony rządowej będzie traktowane priorytetowo - podkreślił premier. Członkowie komitetu wspierania budowy muzeum przedstawili premierowi stan zaawansowania prac, zmierzających do zakończenia tej inwestycji w roku 2012.
Muzeum ma stać się miejscem edukacji o niemal 1000-letniej obecności społeczności żydowskiej w Polsce. Komitet Wspierania Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich składa się z wybitnych luminarzy kultury i nauki polskiej oraz polskiego biznesu.
W posiedzeniu udział wzięli m.in. prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, sekretarz stanu w KPRM Rafał Grupiński, sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski.
Inicjatywa utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich wyszła od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i stopniowo zyskała uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Projekt jest realizowany od 2006 r. , na podstawie umowy zawartej w połowie 2005 r. między rządem RP, miastem stołecznym Warszawa oraz Żydowskim Instytutem Historycznym. Muzeum ma stać się znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów. Program Muzeum będzie swego rodzaju "portalem", dającym ogólną orientację i kierującym wszystkich zainteresowanych do miejsc, w których przypominane są zarówno jasne jak i ciemne karty polsko-żydowskiej przeszłości. Muzeum powinno jednak nade wszystko stać się miejscem spotkań i dyskusji ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?