Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!
Sieć badawcza "Łukasiewicz"
Projekt ustawy reformującej instytuty badawcze został przyjęty przez Radę Ministrów. Głównym celem Sieci badawczej "Łukasiewicz" jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Premier Morawiecki: nowoczesna gospodarka to gospodarka współpracująca z nauką.
Podczas exposé premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Sieć badawcza "Łukasiewicz" będzie jedną z największych tego typu instytucji w Europie.
Sieć ma stanowić pomost między nauką a gospodarką i być efektywnym zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej. Jest ona integralnym elementem Narodowego Systemu Innowacji. Jej powołanie to efekt realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Głównymi korzyściami wynikającymi z reformy instytutów badawczych będą:
- lepsza koordynacja agendy badawczej instytutów,
- możliwość realizacji dużych projektów o znaczeniu ogólnokrajowym,
- efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury badawczej,
- jednolite zasady komercjalizacji i transferu wiedzy do gospodarki,
- synergia zakupowa,
- lepsza komunikacja z rynkiem,
- budowa silnej marki zdolnej do konkurowania na rynkach międzynarodowych
Efektywna współpraca pomiędzy instytutami
Projekt ustawy o powstaniu Sieci Badawczej: Łukasiewicz został opracowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministrem Rozwoju i Finansów.
Sieć powstanie w oparciu o potencjał 38 instytutów badawczych:
- 35 instytutów nadzorowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów,
- 2 instytutów nadzorowanych przez Ministra Energii,
- 1 instytut nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji.
Utworzenie sieci pozwoli uniknąć realizowania podobnych lub tych samych badań przez różne instytuty i ułatwi koordynację prac badawczych, skupiając w ramach jednej instytucji wiedzę i zasoby. Dzięki temu, możliwe będzie realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów badawczych, wymagających większych nakładów finansowych - w tym również projektów międzynarodowych.
Korzyści dla gospodarki
Powstanie Sieci badawczej: Łukasiewicz to dobra wiadomość nie tylko dla polskiej nauki, ale także dla naszej gospodarki – bo kształcenie kadr dla tej ostatniej jest jednym z najważniejszych celów sieci. W tych działaniach wesprze ją Centrum Łukasiewicz, które będzie odpowiedzialne za koordynowanie pracy instytutów wchodzących w jej skład.
Centrum Łukasiewicz będzie:
- samodzielnie realizować projekty badawcze o dużym znaczeniu dla polityki gospodarczej kraju,
- wspierać komercjalizację wyników prac B+R (badawczo-rozwojowych),
- koordynować realizację takich projektów przez instytuty skupione w Sieci.
Wypracuje także ujednolicone zasady wykorzystania infrastruktury badawczej – co pozwoli zoptymalizować koszty jej wykorzystania. Co więcej, opracowana zostanie procedura udostępniania tych specjalistycznych narzędzi podmiotom zewnętrznym, takim jak jednostki naukowe i przedsiębiorstwa.
Sieć rozpocznie swoją działalność 1 kwietnia 2018 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?