Pozostałe

Inwestycje

Pozostałe

Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

Sieć badawcza "Łukasiewicz" 

Projekt ustawy reformującej instytuty badawcze został przyjęty przez Radę Ministrów. Głównym celem Sieci badawczej "Łukasiewicz" jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Premier Morawiecki: nowoczesna gospodarka to gospodarka współpracująca z nauką.

Podczas exposé premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Sieć badawcza "Łukasiewicz" będzie jedną z największych tego typu instytucji w Europie.

Sieć ma stanowić pomost między nauką a gospodarką i być efektywnym zapleczem technologicznym i intelektualnym administracji publicznej. Jest ona integralnym elementem Narodowego Systemu Innowacji. Jej powołanie to efekt realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Głównymi korzyściami wynikającymi z reformy instytutów badawczych będą:

 • lepsza koordynacja agendy badawczej instytutów,
 • możliwość realizacji dużych projektów o znaczeniu ogólnokrajowym,
 • efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury badawczej,
 • jednolite zasady komercjalizacji i transferu wiedzy do gospodarki,
 • synergia zakupowa,
 • lepsza komunikacja z rynkiem,
 • budowa silnej marki zdolnej do konkurowania na rynkach międzynarodowych

Efektywna współpraca pomiędzy instytutami

Projekt ustawy o powstaniu Sieci Badawczej: Łukasiewicz został opracowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministrem Rozwoju i Finansów.

Sieć powstanie w oparciu o potencjał 38 instytutów badawczych:

 • 35 instytutów nadzorowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów,
 • 2 instytutów nadzorowanych przez Ministra Energii,
 • 1 instytut nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji.

Utworzenie sieci pozwoli uniknąć realizowania podobnych lub tych samych badań przez różne instytuty i ułatwi koordynację prac badawczych, skupiając w ramach jednej instytucji wiedzę i zasoby. Dzięki temu, możliwe będzie realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów badawczych, wymagających większych nakładów finansowych - w tym również projektów międzynarodowych.

Korzyści dla gospodarki

Powstanie Sieci badawczej: Łukasiewicz to dobra wiadomość nie tylko dla polskiej nauki, ale także dla naszej gospodarki – bo kształcenie kadr dla tej ostatniej jest jednym z najważniejszych celów sieci. W tych działaniach wesprze ją Centrum Łukasiewicz, które będzie odpowiedzialne za koordynowanie pracy instytutów wchodzących w jej skład.

Centrum Łukasiewicz będzie:

 • samodzielnie realizować projekty badawcze o dużym znaczeniu dla polityki gospodarczej kraju,
 • wspierać komercjalizację wyników prac B+R (badawczo-rozwojowych),
 • koordynować realizację takich projektów przez instytuty skupione w Sieci.

Wypracuje także ujednolicone zasady wykorzystania infrastruktury badawczej – co pozwoli zoptymalizować koszty jej wykorzystania. Co więcej, opracowana zostanie procedura udostępniania tych specjalistycznych narzędzi podmiotom zewnętrznym, takim jak jednostki naukowe i przedsiębiorstwa.

Sieć rozpocznie swoją działalność 1 kwietnia 2018 r.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Zbigniew Szarycz

5.1.2018 15:10:50

Re: Sieć badawcza ?Łukasiewicz? coraz bliżej!

Nazwa sieci doskonale obrazuje jej perspektywy - takie jak lampy naftowej.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.5.2019

  Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?

  Reforma Prawa zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych, upowszechnienie płatności bezgotówkowych – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez (...)

 • 14.5.2019

  Nie można wyłączyć sędziów niewyznaczonych do rozpoznania sprawy

  W dniu 8 maja 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoznał (sygn. akt I NSPO 1/19) wniosek o wyłączenie wszystkich (wymienionych z nazwiska) sędziów (...)

 • 6.12.2018

  „Opieka 75+” nie tylko dla najstarszych

  Od 10 grudnia gminy będą mogły składać zapotrzebowanie na środki finansowe w ramach nowej edycji programu „Opieka 75+”, na realizację usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług (...)

 • 28.4.2006

  Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

  W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono (...)

 • 22.8.2018

  Kiedy e-dowody? Rozporządzenie do ustawy o e-dowodach

  Planuje się, że nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, które pozwolą zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, (...)