Składki zdrowotne rolników niekonstytucyjne

Opłacanie z budżetu równych składek zdrowotnych za wszystkich rolników jest niezgodne z ustawą zasadniczą – stwierdził dzisiaj Trybunał Konstytucyjny. Sejm dostanie 15 miesięcy na zmianę przepisów.

Obecnie składki na ubezpieczenia zdrowotne rolników są finansowane z budżetu państwa, niezależnie od osiąganych przez rolnika przychodów.

Wniosek o zbadanie konstytucyjności takiego rozwiązania skierował do Trybunału przed dwoma laty Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Nie znajduje żadnego uzasadnienia finansowanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne osób niejednokrotnie bardzo zamożnych z tego tylko powodu, że są rolnikami – pisał rzecznik we wniosku do TK.

Według niego prawo powinno pomagać jedynie tym rolnikom i ich rodzinom, którzy nie mają możliwości uzyskiwania dochodów.

- Uzasadnia to włączenie ich do systemu ochrony zdrowia bez obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne – uważa RPO.

Według niego niesprawiedliwe jest jednak to, że w grupie uprzywilejowanej znaleźli się również ci rolnicy wraz z rodzinami, którzy osiągają przychody z tytułu prowadzonej działalności rolnej czy otrzymywanych powszechnie dotacji m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Faworyzowanie przez ustawodawcę rolników niezależnie od ich statusu materialnego, a dyskryminowanie pozostałych pracujących, prowadzących działalność gospodarczą, czy pobierających emerytury i renty Polaków jest według rzecznika sprzeczne z zasadą równości i nie może być uznane za społecznie sprawiedliwe.

Zaskarżony przepis – art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (we wspomnianym zakresie).

Według Rzecznika jest on sprzeczny z art. 32 w związku z art. 2 Konstytucji RP.

Art. 2

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Art. 32

  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl