Specustawa zdrowotna już obowiązuje

26 września br. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Czego dotyczą nowe przepisy?

Ustawa ta ma na celu zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, w tym zakup sprzętu i aparatury dla podmiotów leczniczych (w szczególności w zakresie onkologii, pediatrii, chirurgii, jak również dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego), doposażenie gabinetów profilaktyki w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i zakup pojazdów, w których będą udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego (dentobusów).

Zgodnie z ustawą, w 2017 r. wyposażenie w określony sprzęt i aparaturę medyczną będzie finansowane z budżetu państwa w wysokości nie wyższej niż 281,8 mln zł. Ze środków tych wojewoda przekazywał będzie jednostkom samorządu terytorialnego dotację na zadanie własne polegające na prowadzeniu szkoły, z przeznaczeniem na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w określony sprzęt medyczny. Dotacja może obejmować do 100% kosztów poniesionych na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej, jednak nie więcej niż 6.700 zł na jeden gabinet. Jednostki samorządu terytorialnego mają 5 dni od dnia wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o dotację. 

Czytaj więcej o zmianach: Więcej pieniędzy na zdrowie

Do kiedy złożyć wniosek do wojewody?

Jednostki samorządu terytorialnego muszą teraz przekazać wojewodom wnioski o dotacje na wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Mają na to 5 dni od dnia wejścia w życie ustawy, a zatem termin upływa 1 października 2017. Jest to jednak dzień wolny od pracy, dlatego samorządy mogą składać wnioski do 2 października br.

Oświadczenie

Każdy samorząd musi również złożyć oświadczenie, że gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej.

Oświadczenie pozwoli uniknąć sytuacji, w której środki publiczne na wyposażenie gabinetu, służyłyby udzielaniu świadczeń ze środków prywatnych.

Kto może prowadzić gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole?

Podmiot wykonujący działalność leczniczą, który udziela świadczeń zdrowotnych:

  • na podstawie umowy z NFZ lub
  • finansowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, która prowadzi szkołę.

Wszystkie podmioty odpowiedzialne za zapewnienie uczniom dostępu do takich świadczeń, w tym również NFZ, powinny dołożyć starań, aby w szkolnym gabinecie profilaktyki zdrowotnej świadczeń udzielała pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna (zgodnie z obowiązującymi przepisami – koszyk POZ).

Klasyfikacja budżetowa

Wnioskowane środki z budżetu państwa, które są przeznaczone na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej, należy sklasyfikować jako dotację dla jednostek samorządu terytorialnego w dziale 801 – Oświata i wychowanie.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. poz. 1774);
  • ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika