Spotkanie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie

W siedzibie Związku Zawodowego "Budowlani", 26 maja br. w Warszawie, odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy. Jako główny cel postawiono wypracowanie modelu działania mającego na celu ograniczenie, a w konsekwencji wyeliminowanie śmiertelnych wypadków na budowach.

Spotkaniu, którego gospodarzem był przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" Zbigniew Janowski, przewodniczył prof. Michał Bołtryk. Obok głównego inspektora pracy Tadeusza Jana Zająca uczestniczyli w nim: Teresa Cabała - dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP, Krzysztof Kowalik - dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji GIP, Janusz Niedziółka - okręgowy inspektor pracy w Warszawie. Obecny był Józef Skorłutowski - członek Rady Ochrony Pracy. Licznie przybyli przedstawiciele pracodawców i związkowców, w tym przewodniczący okręgowych struktur Związku Zawodowego "Budowlani" z całej Polski i prezesi dużych firm budowlanych.

Porady prawne

Zbigniew Janowski poinformował o poparciu przez marszałka Sejmu RP inicjatywy przeprowadzenia jeszcze w tym roku debaty sejmowej na temat bezpieczeństwa i warunków pracy w Polsce. Środowisko budowlanych powinno aktywnie włączyć się w przygotowanie takiej debaty. Przewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" i zarazem wiceprzewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie zaproponował także wyodrębnienie w strukturach rady komisji, która cyklicznie omawiałaby konkretne wypadki śmiertelne na budowach.

- Chciałbym prosić o rozważenie możliwości analizy przyczyn śmiertelnych, a także niektórych ciężkich wypadków zaistniałych w budownictwie - powiedział Zbigniew Janowski - ale pod kątem prewencji i procedur eliminowania przyczyn tych zdarzeń. Być może takie podejście zbliży nas do unijnego celu, który zakłada, że wypadków w budownictwie będzie coraz mniej.

Do propozycji debaty parlamentarnej pozytywnie odniósł się główny inspektor pracy Tadeusz Jan Zając. Podkreślił, że debata sejmowa o bezpieczeństwie pracy jest niezbędna, gdyż bez sygnału z parlamentu do społeczeństwa o wadze problematyki ochrony pracy, zwłaszcza w budownictwie, dużo trudniej będzie działać podmiotom zaangażowanym w poprawę warunków pracy w naszym kraju. Problemem jest zwłaszcza zmiana nastawienia pracodawców i pracowników do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspekcja pracy poszukuje takiego sposobu działania, aby był on skuteczny i wychodził naprzeciw oczekiwaniom wszystkich partnerów.

Teresa Cabała, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy przedstawiła zebranym skalę problemu, jaki stanowią wypadki w budownictwie. Dane są alarmujące: od 2006 roku odnotowuje się postępujący wzrost liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w budownictwie. W latach 2007-2008 tempo wzrostu ogólnej liczby wypadków w tej branży wyniosło 12 proc. i było dwukrotnie wyższe niż dla całej gospodarki.

Szczególnie niepokojącym zjawiskiem był wzrost liczby ofiar śmiertelnych - z 92 osób w roku 2007 do 122 osób w roku 2008. Równocześnie zmniejszyła się liczba poszkodowanych, którzy doznali ciężkich uszkodzeń ciała. Było ich o 42 mniej w porównaniu do 2007 roku.

Na podstawie obserwacji PIP, jak i informacji uzyskanych od pracodawców ustalono, że ma to związek z dużym odpływem z rynku pracy w Polsce pracowników lepiej wyszkolonych i posiadających wyrobione nawyki bezpiecznych zachowań w pracy. Wyemigrowali oni za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnego zajęcia.

Pracodawcy, związani umowami i terminami zakończenia robót, a co za tym idzie karami umownymi, nie byli przygotowani na taką sytuację. Wielu z nich zatrudniało pracowników niewykwalifikowanych lub o innym przygotowaniu zawodowym niż budowlane, np. piekarzy, po szkołach gastronomicznych, co przełożyło się na wykonywanie prac w sposób zagrażający zdrowiu i życiu pracowników, a w konsekwencji na wzrost wypadkowości. Mając tę świadomość, nie wszyscy pracodawcy podjęli skuteczne działania w celu zwiększenia nadzoru nad niewykwalifikowanymi pracownikami.

Podczas obrad przedstawiono przygotowaną przez członków Rady i ZZ "Budowlani" "Propozycję rozwiązań zmierzających do poprawy skuteczności w eliminacji źródeł zagrożeń wypadkowych w budownictwie". Materiał przedstawiony na piśmie został poddany pod dyskusję. Jej uczestnicy zgodzili się, że aby szczegółowo ustosunkować się do wszystkich zawartych w opracowaniu sugestii potrzeba czasu. Temat powróci więc na kolejnym spotkaniu Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Głównym Inspektorze Pracy. 

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika