Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Sprawdzimy, ile przejechało używane auto oraz ilu miało właścicieli. Wszystko przez internet i za darmo.

Przed kupnem używanego samochodu wystarczy, że sprzedawca poda nam numer dowodu rejestracyjnego auta. Posiadając go sprawdzimy za pośrednictwem platformy ePUAP, czy stan licznika zgadza się z tym, który widnieje w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Taką zmianę chce wprowadzić resort spraw wewnętrznych i administracji. Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców jest już gotowy.

Dokument rozszerza katalog informacji, które będą trafiały do CEP. Stacje kontroli, które wykonują badania techniczne pojazdów, będą przekazywały tam również dane o tym, ile auto przejechało kilometrów.

- Taki przepis przyczyni się do eliminacji zjawiska tzw. cofania licznika przebiegu – tłumaczą autorzy zmian. Ponadto będziemy mieli dostęp do informacji na temat tego, ilu właścicieli miało używane auto. – Będzie to stanowiło również potwierdzenie, że pojazd jest aktualnie zarejestrowany – czytamy w uzasadnieniu zmian.

Rejestracja auta w każdym urzędzie

Ministerstwo proponuje, by było to możliwe u dowolnego starosty na terenie całego kraju. Teraz po kupnie samochodu musimy załatwiać formalności rejestracyjne w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Na zmianach skorzystają też początkujący kierowcy, którzy dopiero wyrabiają prawo jazdy. Projekt zakłada, że dokument będzie mógł być wydany tam, gdzie sobie tego zażyczymy. Teraz trzeba go odbierać w konkretnym urzędzie.

Stałe numery rejestracyjne

Resort chce także, by każdy samochód miał jeden numer rejestracyjny przez cały okres użytkowania, czyli od pierwszej rejestracji do wycofania z eksploatacji. W praktyce oznacza to, że kupując zarejestrowane już auto nie będziemy musieli płacić za nowe tablice.

Wyjątek będzie dotyczył tablic indywidualnych. – Nie będą one, jak dotychczas, przekazywane kupującemu wraz z pojazdem, ale zostaną przypisane do osoby, która je zamówiła – tłumaczą autorzy projektu. Oznacza to, że sprzedając samochód zatrzymamy je i będziemy mogli wykorzystać do innego auta. Będzie to oszczędność w wysokości 1000 zł, ponieważ tyle trzeba zapłacić za indywidualne numery.

Jedno okienko dla aut z UE

Projekt zmierza również do przyśpieszenia rejestracji samochodów sprowadzanych z państw Unii Europejskiej. Powstanie tzw. jedno okienko, w którym będziemy mogli załatwić wszystkie formalności. Złożymy tam dokumenty wymagane przez urząd celny i urząd skarbowy. Zostaną one sprawdzone i przekazane do właściwych urzędów.

Osoba rejestrująca auto z zagranicy będzie musiała kontaktować się ze skarbówką czy celnikami tylko wtedy, gdy pojawią się jakieś wątpliwości co do przedstawionej dokumentacji sprowadzonego auta.

Nie zgłosimy zmiany adresu

Wraz ze zmianą przepisów zniknie również konieczność zgłaszania zmiany adresu zameldowania w celu aktualizacji prawa jazdy. Resort wyjaśnia, że jest to związane z planowaną likwidacją adresu z dowodu osobistego.

- Skoro jest on usuwany z głównego dowodu tożsamości, to umieszczanie go na prawie jazdy jest tym bardziej niezasadne – twierdzi ministerstwo.

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów oraz centralnej ewidencji kierowców jeszcze w tym miesiącu trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Musi zostać zaakceptowany przez rząd i przejść przez parlament. Zmiany mają zacząć obowiązywać po roku od publikacji w Dzienniku Ustaw. Niektóre wejdą jednak wcześniej. Przykładowo sprawdzanie przebiegu auta za pośrednictwem platformy ePUAP ma być możliwe od dnia publikacji zmian.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (10)

Anglik

5.4.2012 14:36:40

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

A co z samochodami z Wielkiej Brytanii, Japonii, Nowej Zelandii itp (Indie?) z kierownica po prawej stronie tzw. angliki? Czy mozna juz rejestrowac w Polsce? Chyba nie....

kuba1im

8.5.2011 15:20:33

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Jeśli co roku to owszem, ale jeśli stan licznika byłby "aktualizowany" przy każdej wizycie w warsztacie, każdej kontroli drogowej... Wtedy to już nie byłoby i takie proste i takie opłacalne.

siennicki pl

17.4.2011 13:45:55

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Po prostu każdy polak-katolik przed udaniem się na doroczny przegląd zamówi usługę "cafania szafy do tyłu" do stanu poprzedniego + 1000 km ;). Konieczność corocznej weryfikacji na przeglądzie spowoduje spory wzrost popularności tego rodzaju usług "regulacyjnych" i gwałtowny rozrost tego sektora w naszym pięknym i dziwnym kraju ;). Czas pokaże, że mam rację...

MIRON

15.4.2011 16:27:34

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

CYWILIZACJA Z ZACHODNIEJ 'UE' MAŁYMI KROCZKAMI WKRACZA DO POLSKI! CO DO COFANIA LICZNIKÓW - OGRANICZY TO JEDYNIE PATOLOGICZNE ZJAWISKO, NIE ZAŚ WYELIMINUJE. JEŻELI KTOŚ W SKALI ROKU "ROBI" PONAD 70000 TYŚ. TO MOŻE ZDECYDOWAĆ SIĘ NA PRZĘKRĘCENIE LICZNIKA BEZPOŚREDNIO PO KAŻDYM BADANIU NCT (W POLSCE - BADANIU TECHNICZNYM POJAZDU) TAK ABY PRZY NASTĘPNYM ZA ROK WYKAZAĆ, ŻE W MINIONYM ROKU WYJEŹDZIŁ NP. TYLKO 10000 TYŚ. .... TAK ROBIĄ NA ZACHODZIE, OCZYWIŚCIE OSZUŚCI, KTÓRYCH NALEŻY TROPIĆ I TĘPIĆ! CO DO STAŁYCH TABLIC JEST TO WIELKIE UDOGODNIENIE, OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY, DODATKOWO NIKT JUŻ NIE BĘDZIE WIEDZIAŁ (PATRZĄC NA TABLICE) CZY DANA OSOBA POCHODZI Z TEGO WOJEWÓDZTWA, CZY TEGO MIASTA. TABLICE NP. W IRLANDII MOŻESZ WYROBIĆ "GDZIEKOLWIEK" I NIE MA Z TYM PROBLEMU. PROBLEMEM W POLSCE MOŻE BYĆ KRADZIEŻ AUT ...

P.g

15.4.2011 10:48:45

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Dokładnie te same zasady jakie obowiązują w UK. Tam to działa bardzo dobrze i znacznie ułatwia życie ludziom. Jestem jak najbardziej na TAK!

wiesio

14.4.2011 22:38:17

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

ale ty Czesio jesteś gł... to co? licznik w drodze ma ci nabić 200k lub 400k km? idź się dokształć u wujka G. lub na interii

Czesio

14.4.2011 22:24:59

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Ze stałymi tablicami NONSENS !!! Przecież ledwo co wymyślono przypisanie tablic do miejsca rejestracji poj. Ponadto co po kradzieży tablic - dostaniemy duplikaty??? Ciekawe, jak wtedy będzie długo trwała zwykła kontrola drogowa przez Policję, gdy stwierdzą, że dany nr widnieje jako kradziony. A licznik może i tak zmienić wskazania w drodze pomiędzy importem auta a rejestracją w PL. (co właśnie jest w tej chwili nagminne).

BenT

14.4.2011 17:51:42

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Jest to pakiet doskonałych i pro-społecznych pomysłów strukturalno- organizacyjnych. Popieram i życzę szybkiej realizacji.

Tomek

14.4.2011 15:53:21

Czyli teraz dodatkowo urzędnik/urzędniczka będzie wychodził aby sprawdzić stan licznika. Co spowoduje kilkukrotne wydłużenie kolejek, wzrost opłat, powód do łapownictwa.

Może coś będzie lepiej ale generalnie będzie gorzej.

mrnobody656

14.4.2011 12:0:46

Re: Koniec z przekręcaniem liczników w samochodach?

Dobry pomysł, przynajmniej zaoszczędzimy parę złoty na zmianie tablic i konieczności jazdy do miejsca zamieszkania by je zarejestrować.

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY