Stan stosunków transatlantyckich po wyborach prezydenckich w USA
Posłowie przyjęli sprawozdanie własne Parlamentu poświęcone relacjom UE - USA, w którym gratulują Barackowi Obamie zwycięstwa w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Odnoszą się również do wielu zagadnień z zakresu współpracy, które kształtować będą w najbliższej przyszłości stosunki między Brukselą, a Waszyngtonem.
Posłowie przypominają zobowiązanie prezydenta Baracka Obamy do partnerstwa transatlantyckiego, jakie złożył w trakcie swojego wystąpienia w Berlinie w lipcu 2008 r., w którym powiedział, że „Ameryka nie ma lepszego partnera niż Europa". Parlament uważa, że trzeba zastąpić obecnie obowiązującą Nową Agendę Transatlantycką z 1995 r. nowym Porozumieniem o Partnerstwie Transatlantyckim, stanowiącym stabilniejszą podstawę wzajemnych stosunków. Negocjacje dotyczące nowego porozumienia powinny rozpocząć się po wejściu w życie traktatu lizbońskiego, a zakończyć do 2012 r.
Posłowie postulują utworzenie Transatlantyckiej Rady Politycznej, której przewodniczyłby ze strony UE wysoki przedstawiciel / wiceprzewodniczący Komisji, a po stronie amerykańskiej sekretarz stanu. Celem Rady byłoby zapewnienie systematycznych konsultacji na wysokim szczeblu i koordynacja w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Jednolity rynek transatlantycki do 2015 roku
Parlamentarzyści apelują o wykorzystanie wszystkich możliwości Transatlantyckiej Rady Gospodarczej w celu usunięcia przeszkód dla integracji gospodarczej i stworzenia jednolitego transatlantyckiego rynku do roku 2015 roku. Na podstawie analizy zatwierdzonej i sfinansowanej przez Parlament Europejski z budżetu na rok 2007, KE powinna sporządzić szczegółową mapę drogową przeszkód, które należy usunąć, aby móc dotrzymanie powyższego terminu.
Więzienia CIA i wyzwania globalne
PE z zadowoleniem przyjmuje decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy o zamknięciu więzienia w Zatoce Guantanamo, jak również dekrety dotyczące legalności metod przesłuchań oraz więzień CIA. Posłowie zachęcają administrację USA do zamknięcia wszelkich ośrodków odosobnienia znajdujących się poza granicami Stanów Zjednoczonych, które nie spełniają wymogów prawa międzynarodowego. Wzywają państwa członkowskie, by na wniosek administracji USA współpracowały w kwestii przyjęcia niektórych z więźniów Guantanamo w UE.
Parlament apeluje do obu stron o ścisłą koordynację polityki wobec Rosji i podkreśla znaczenie budowania konstruktywnej współpracy z Rosją w odpowiedzi na wyzwania obejmujące kwestie bezpieczeństwa, rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad demokratycznych, praw człowieka i prawa międzynarodowego.
Obie strony powinny także koordynować swoje stanowiska w takich kwestiach jak sytuacja na Bliskim Wschodzie, walka z terroryzmem i realizacja milenijnych celów rozwoju, zwłaszcza w Afryce.
Parlament z ogromnym zadowoleniem wita mający odbyć się w Pradze w dniu 5 kwietnia 2009 r. szczyt między prezydentem Obamą i 27 szefami państw i rządów UE i wyraża nadzieję, że spotkanie to dostarczy impulsu do zacieśniania stosunków transatlantyckich i opracowania wspólnego programu.
Parlament przyjął także z zadowoleniem zapowiedź prezydenta Baracka Obamy dotyczącą rozważenia bezpośrednich kontaktów ze stroną irańską.
Francisco José MILLÁN MON (EPP-ED, ES)
Stan stosunków transatlantyckich po wyborach w USA
Procedura: Inicjatywa własna
Debata: 25.03.2009
Głosowanie: 26.03.2009
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 26.03.2009
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?