Alarm w Warszawie
Stopień alarmowy BRAVO-CRP
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terenie miasta stołecznego Warszawy, obowiązujący od dnia 11 lutego, od godz. 00:00, do dnia 15 lutego, do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w związku z organizacją w Warszawie konferencji dotyczącej bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, odbędzie się 13-14 lutego.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy BRAVO-CRP jest 2. w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Równolegle premier wprowadził na terenie Warszawy „ogólny” stopień alarmowy ALFA, który oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Dlatego w tych dniach, mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje np.: dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.
W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego powinni m.in:
- monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzać dostępność usług elektronicznych;
- dokonywać, w razie potrzeby, zmian w dostępie do systemów;
- poinformować pracowników instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do stanów odbiegających od normy, w szczególności dotyczy to pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów;
- sprawdzić kanały łączności z innymi, właściwymi dla rodzaju stopnia alarmowego CRP, podmiotami, które biorą udział w reagowaniu kryzysowym;
- dokonać przeglądu stosownych procedur oraz zadań związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP;
- sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa systemów i ocenić wpływ zagrożenia na bezpieczeństwo teleinformatyczne na podstawie bieżących informacji i prognoz wydarzeń;
- informować na bieżąco o efektach przeprowadzanych działań zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego właściwe dla rodzaju działania organizacji oraz współdziałające centra zarządzania kryzysowego, a także ministra właściwego do spraw informatyzacji;
- zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA, a w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, a dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia – można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP.
Stopnie alarmowe były już wprowadzane także przy okazji organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.) oraz Światowych Dni Młodzieży (2016 r.).
Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
Stopień alarmowy ALFA na obszarze Warszawy
Wcześniej, jak wspomniano, Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy (ALFA) na obszarze Warszawy. Stopień alarmowy będzie obowiązywał od 11 lutego (od godz. 00:00) do 15 lutego (do godziny 23:59). Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.
Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w związku z organizacją w dniach 13-14 lutego ministerialnego spotkania dotyczącego budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy okazji organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.) oraz Światowych Dni Młodzieży (2016 r.).
Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy stolicy powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.
W przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego:
- prowadzą, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, wzmożoną kontrolę obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
- zalecają podległemu personelowi informowanie odpowiednich służb w przypadku zauważenia: nieznanych pojazdów na terenie instytucji publicznych lub innych ważnych obiektów, porzuconych paczek i bagaży lub jakichkolwiek innych oznak nietypowej działalności
- informują podległy personel o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia
- zapewniają dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów
- prowadzą kontrolę pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
- sprawdzają, na zewnątrz i od wewnątrz, budynki będące w stałym użyciu w zakresie podejrzanych zachowań osób oraz w poszukiwaniu podejrzanych przedmiotów
- sprawdzają działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa
- dokonują, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, sprawdzenia działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu
- dokonują przeglądu wszystkich procedur, rozkazów oraz zadań związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.
Tymczasem służby przygotowują się do zabezpieczenia konferencji dotyczącej Bliskiego Wschodu
W związku z przygotowaniami do zabezpieczenia spotkania ministerialnego w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w MSWiA odbyło się posiedzenie zespołu do spraw koordynacji działań służb podległych resortowi. Spotkaniu przewodniczył wiceminister Jarosław Zieliński.
W Warszawie w dniach 13 i 14 lutego br. odbędzie się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania i wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem.
W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego planowane jest wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni na terenie miasta stołecznego Warszawy, który będzie obowiązywał od 11 do 15 lutego br. Na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen czasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Kontrola osób wjeżdżających będzie obowiązywała od 10 do 16 lutego br.
Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach.
Ponadto 29 stycznia br. Prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie w sprawie wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA). Zgodnie z nim na obszarze miasta stołecznego Warszawy od 11 lutego od godziny 00:00 do 15 lutego br. do godziny 23:59 będzie obowiązywał pierwszy stopień alarmowy. Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny.
Podczas spotkania w MSWiA komendanci Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz SOP przedstawili stan przygotowań do zabezpieczenia konferencji. Pozytywnie oceniono dotychczasowe zaangażowanie wszystkich służb oraz poziom współpracy i wymiany informacji pomiędzy nimi. Podkreślono również wagę współdziałania ze stroną amerykańską w zakresie przygotowań.
- "Ranga spotkania determinuje podjęcie przez służby dodatkowych działań, jak również przyjęcie rozwiązań szczególnych, które na czas konferencji, a także bezpośrednio przed i po jej zakończeniu, wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny w Polsce" – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.
Informacja MSZ dotycząca Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie, w dniach 13-14 lutego. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony naszych partnerów i sojuszników na całym świecie. Kilkadziesiąt państw wyraziło wolę i gotowość uczestnictwa w tym konstruktywnym dialogu.
Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania własnej perspektywy państw położonych w regionie i poza nim w odniesieniu do aktualnych kryzysów regionalnych, jak również międzynarodowych działań ukierunkowanych na ich rozwiązanie. Ponadto, uczestnicy spotkania poruszą następujące tematy:
- kryzysy regionalne i ich konsekwencje dla ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie;
- rozwój i proliferacja pocisków rakietowych;
- cyberbezpieczeństwo i nowe zagrożenia w obszarze energetyki;
- zwalczanie ekstremizmu i jego nielegalnego finansowania.
Uczestnicy spotkają się, aby podkreślić wagę ww. regionalnych wyzwań, podzielić się informacjami na ich temat oraz omówić sposoby współpracy na rzecz bardziej efektywnego reagowania na nie. Na zakończenie spotkania odbędzie się konferencja prasowa, podczas której podsumowane zostaną jego główne wątki i przedstawione zostanie wspólne oświadczenie współprzewodniczących – Polski i Stanów Zjednoczonych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?