Strategia dla regionu Morza Bałtyckiego: Komisja rozpoczyna publiczne konsultacje online
Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, ogłosiła rozpoczęcie szeroko zakrojonych konsultacji online na temat przyszłości strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Zachęca się państwa członkowskie, władze regionalne i lokalne, organizacje pozarządowe, organy międzyrządowe i obywateli do wyrażania swoich opinii na temat strategii do dnia 31 grudnia 2008 r. Głównym celem strategii jest poprawa stanu środowiska Morza Bałtyckiego, wsparcie zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenie jego dostępności i bezpieczeństwa.
Komisarz Hübner powiedziała: „Od rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. Morze Bałtyckie stało się praktycznie wewnętrznym morzem Unii. Chcemy z obszaru Morza Bałtyckiego stworzyć kluczowy region w Europie i na świecie, czysty i przyjazny do życia, atrakcyjny i bezpieczny. Aby strategia zakończyła się sukcesem, musimy współpracować z państwami członkowskimi, regionami i miastami, sektorem prywatnym, grupami interesów i obywatelami. Rozpoczynamy konsultacje online, ponieważ chcemy zaangażować jak najwięcej osób. Potrzebujemy ich pomysłów, ich energii i wiedzy, które pomogą nam osiągnąć najlepsze wyniki dla wspólnych korzyści."
Kwestie poruszane w konsultacjach
Konsultacje mają na celu zebranie opinii na temat czterech głównych celów strategii:
Zwiększenie równowagi ekologicznej regionu: Wysoki poziom zanieczyszczeń wpływa na jakość wody, gleby, powietrza i bioróżnorodność. Morze Bałtyckie jest zagrożone przez brak tlenu (eutrofizację), przełowienie, szkodliwe substancje i gatunki inwazyjne. Region boryka się także z problemami związanymi z gospodarką odpadami nuklearnymi i z zapobieganiem powodowanym przez nie zagrożeniom.
Zwiększenie dobrobytu regionu: Aby zwiększyć i utrzymać konkurencyjność, osiem państw członkowskich graniczących z Morzem Bałtyckim (Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa i Polska) muszą współpracować ze sobą, z pozostałymi krajami UE oraz na światowym rynku. Należy promować innowacje poprzez wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, a prawo UE, w szczególności zasady rynku jednolitego, wymaga pełnego wdrożenia.
Zwiększenie dostępności i atrakcyjności regionu: Problemem regionu są duże odległości, utrudniające komunikację wewnątrz regionu i z resztą Europy, a także niekompatybilne systemy transportu. Oczekuje się, że do 2020 r. transport towarów w rejonie Morza Bałtyckiego zwiększy się o 60-80 proc., w szczególności transport z Rosji, Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu: należy pilnie zająć się tym problemem. Pewne i efektywne dostawy energii to kolejna kwestia priorytetowa, w szczególności w świetle dzisiejszej niestabilności cen energii. Krajowe sieci elektryczne i rurociągi gazowe muszą zostać lepiej połączone.
Zwiększenie bezpieczeństwa regionu: Strategia skupia się na zapobieganiu przestępczości zorganizowanej (handel ludźmi i narkotykami, cyberprzestępczość itd.), korupcji oraz na walce z rasizmem i ksenofobią. Strategia przewiduje ściślejszą współpracę policji, a także promowanie zdrowia publicznego i zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Bezpieczeństwo działalności gospodarczej, m.in. transportu morskiego, oraz ochrona infrastruktury o kluczowym znaczeniu (sieci transportowych, energetycznych i informacyjnych) to kolejny priorytet.
Kontekst
W grudniu 2007 r. na szczycie Rady Europejskiej państwa członkowskie zwróciły się do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie „Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego".
Komisarz Hübner oraz premier Szwecji, Fredrik Reinfeldt, przewodniczyli pierwszej serii konferencji i debat na temat przyszłej strategii, które odbyły się w Sztokholmie 30 września (IP/08/1430). Kolejne debaty, zorganizowane jako część procesu konsultacji, zostaną przeprowadzone w Gdańsku (13 listopada), Kopenhadze (1-2 grudnia), Helsinkach (9 grudnia) i Rostocku (5-6 lutego 2009 r.). Konsultacje, które są otwarte również dla państw spoza UE, takich jak Federacja Rosyjska, Islandia i Norwegia, doprowadzą, w czerwcu 2009 r., do przedstawienia komunikatu Komisji obejmującego wniosek w sprawie strategii. Do komunikatu dołączony będzie plan działania, określający najważniejsze zaangażowane strony, instrumenty finansowe niezbędne dla realizacji tego planu, oraz jego ramy czasowe. Przyjęcie strategii będzie jednym z priorytetów prezydencji szwedzkiej w drugiej połowie 2009 r.
Konsultacje dostępne są na stronie: http://ec.europa.eu/regional_policy/consultation/baltic/consultation_en.htm
źródło: Komisja Europejska, z www.ukie.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?