Tani wykup mieszkań po Nowym Roku będzie się odbywał na nowych zasadach

22 grudnia 2009 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 18 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Według nowelizacji posiadacz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu po Nowym Roku nadal będzie mógł wykupić lokal. Aby to zrobić będzie musiał spłacić koszty budowy lokalu oraz pokryć zaległości w pokrywaniu kosztów eksploatacyjnych nieruchomości spółdzielni przypadających na ich lokal. Jeżeli spółdzielnia zaciągnęła kredyt na wybudowanie lokalu to spłacie podlega kredyt plus odsetki.

Ustawa reguluje kwestię spółdzielców, którzy złożyli (lub złożą) wnioski o przekształcenie najpóźniej dnia 29 grudnia 2009 roku. Zgodnie z nowelizacją w przypadku takich osób spółdzielnia ma obowiązek zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu w terminie do dnia 30 czerwca 2010 r. na starych zasadach (a więc w brzemieniu przepisów sprzed nowelizacji). Oznacza to, iż w stosunku do osób, które już złożyły wniosku tani wykup mieszkań nadal został utrzymany, mimo uchylenia tych przepisów przez Trybunał Konstytucyjny.

Porady prawne

Zgodnie z ustawą nowelizującą jeżeli spółdzielnia z przyczyn od siebie niezależnych nie będzie mogła ustanowić prawa własności lokalu na rzecz posiadacza prawa lokatorskiego to będzie zobowiązana dokonać przekształcenia przysługującego mu prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dla takiego przekształcenia wymagana będzie zwykła forma pisemna umowy zastrzeżona pod rygorem nieważności. Poprzez przyczyny niezależne od spółdzielni a stojące na przeszkodzie w uwłaszczeniu posiadaczy spółdzielczych lokatorskich praw do lokalu rozumie się wymienione przez ustawę: fakt, iż spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynek wybudowała sama lub jej poprzednicy prawni albo lokal znajduje się w budynku położonym na nieruchomości, dla której nie został określony przedmiot odrębnej własności lokali na podstawie uchwały zarządu lub uchwała ta została zaskarżona do sądu.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uwzględnia poprawki zgłoszone w procesie legislacyjnym przez Senat. Zgodnie z regulacją zaproponowaną przez Senat w ustawie znalazł się przepis wprost zakazujący spółdzielni mieszkaniowej odnoszenia korzyści majątkowych kosztem swoich członków w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali.

Efekt prac Parlamentu w postaci ustawy z dnia 18 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw budzi mieszane uczucia. Z jednej strony pozytywnie należy ocenić fakt, iż posłowie i senatorowie zdążyli z uchwaleniem kontrowersyjnych przepisów przed końcem roku. Z drugiej jednak strony na negatywną ocenę zasługuje fakt, iż za pracę parlamentarzyści zabrali się dopiero pod koniec rocznego terminu wyznaczonego przez Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym można mieć uzasadnione wątpliwości czy wprowadzona regulacja została dostatecznie przemyślana.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • monika 2012-01-01 21:04:13

    A co z mieszkaniami z umową najmu?!Takich ludzi jest tysiące a lokatorskie miały dużo czasu do końca roku,nam w lipcu z dnia nadzień zablokowano wykup jak w komunie!LUdzie potworzyli stowarzyszenia i pisza do StasburgaCo z art 48.Ten art trzeba poprawić.Moja sóldzielnia nabyła mieszkania bezpłatnie od kopalń,sa to byłe zakładowe i dlaczego nam zabroniono wykupu skoro wnioski mielismy złozone w 2008 r a spółdzielnia była opieszła?

  • Ewa 2011-12-28 12:24:04

    Czyli nadal będzie można przekształcić mieszkanie za niewielką kwotę na własnościowe, tylko nie będzie można wydzielić się ze spółdzielni


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika