UE wspiera wysiłki państw członkowskich w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Komisja Europejska zaproponowaÅ‚a zestaw wspólnych zasad, którymi majÄ… kierować siÄ™ paÅ„stwa UE, opracowujÄ…c strategie walki z ubóstwem. Zalecenia opierajÄ… siÄ™ na trzech kluczowych aspektach, którymi sÄ…: odpowiednie wspieranie dochodów, rynek pracy sprzyjajÄ…cy integracji spoÅ‚ecznej oraz równy dostÄ™p do usÅ‚ug wysokiej jakoÅ›ci. ZachÄ™ca siÄ™ wÅ‚adze krajowe do odnoszenia siÄ™ do wymienionych wspólnych zasad i do okreÅ›lania zaÅ‚ożeÅ„ polityki dla potrzeb „aktywnej integracji" na ich podstawie w celu zdwojenia wysiÅ‚ków na rzecz zwalczania wykluczenia spoÅ‚ecznego i wykluczenia z rynku pracy.

Zdaniem komisarza ds. zatrudnienia i spraw spoÅ‚ecznych Vladimíra Špidli, „obecnie realizowane programy zwalczania ubóstwa czÄ™sto zawodzÄ…. Wykluczenie spoÅ‚eczne wypÅ‚ywa z rozmaitych źródeÅ‚, poczÄ…wszy od braku pracy albo dostatecznych umiejÄ™tnoÅ›ci, aż po trudnÄ… sytuacjÄ™ mieszkaniowÄ…, izolacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… albo rozpad rodziny. JeÅ›li mamy wyprowadzić ludzi z ubóstwa, konieczne jest przyjÄ™cie zintegrowanego podejÅ›cia do problemu. Oznacza to konieczność ponownej integracji jak najwiÄ™kszej liczby obywateli na rynku pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu osobom niezdolnym do pracy niezbÄ™dnych Å›rodków umożliwiajÄ…cych im godne życie."

Ubóstwem zagrożonych jest okoÅ‚o 16% ogóÅ‚u Europejczyków. Wskaźnik ten siÄ™ga aż 19% wÅ›ród dzieci. Przy stopie dÅ‚ugotrwaÅ‚ego bezrobocia utrzymujÄ…cej siÄ™ na poziomie 3%, odsetek mÅ‚odych ludzi przedwczeÅ›nie opuszczajÄ…cych szkołę wciąż wynosi 15%. Pomimo dowodów na skuteczność transferów socjalnych w walce z ubóstwem (bez nich poziom ubóstwa wzrósÅ‚by znacznie, i zamiast 16% wynosiÅ‚by 26%), znaczÄ…ca część osób, do których skierowane sÄ… programy pomocy spoÅ‚ecznej, w rzeczywistoÅ›ci z nich nie korzysta.

MajÄ…c na wzglÄ™dzie zwiÄ™kszenie skutecznoÅ›ci programów dochodu minimalnego i dążąc do wspierania staraÅ„ na rzecz walki z ubóstwem na poziomie krajowym, Komisja wychodzi z inicjatywÄ… nowego zalecenia na temat aktywnej integracji.

Jej zadaniem jest ponowne zintegrowanie z rynkiem pracy każdego, kto może pracować, przy równoczesnym zapewnieniu zasobów niezbÄ™dnych do godnego życia tym, którzy pracować nie mogÄ….



Aby integracja z rynkiem pracy przyniosÅ‚a trwaÅ‚e rezultaty, osoby w niekorzystnej sytuacji potrzebujÄ… wsparcia w postaci odpowiednich Å›rodków oraz zindywidualizowanych usÅ‚ug urzÄ™dów zatrudnienia i sÅ‚użb socjalnych, które zagwarantujÄ… ich uczestnictwo w życiu spoÅ‚ecznym oraz ich czynnÄ… zdolność do pracy.

Zaproponowane dziÅ› przez KomisjÄ™ wspólne zasady stanowiÄ… dobrowolnie ramy, z których paÅ„stwa czÅ‚onkowskie bÄ™dÄ… mogÅ‚y korzystać opracowujÄ…c wÅ‚asnej polityki w tej sferze. ZostaÅ‚y jednak opracowane w drodze szeroko zakrojonych konsultacji z udziaÅ‚em paÅ„stw czÅ‚onkowskich i wszystkich zainteresowanych stron.

ZostanÄ… one poddane formalnej dyskusji na forum rzÄ…dów krajowych uczestniczÄ…cych w Radzie ds. Zatrudnienia i Spraw SpoÅ‚ecznych w grudniu 2008 r., gdzie podjÄ™te zostanÄ… decyzje dotyczÄ…ce nastÄ™pnych kroków.

Treść zalecenia wraz z komunikatem w sprawie aktywnej integracji osób wykluczonych z rynku pracy:

http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=612&langId=en
http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=613&langId=en

ŹródÅ‚o: www.ukie.gov.pl