UE wspiera wysiłki państw członkowskich w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

Komisja Europejska zaproponowaÅ‚a zestaw wspólnych zasad, którymi majÄ… kierować siÄ™ paÅ„stwa UE, opracowujÄ…c strategie walki z ubóstwem. Zalecenia opierajÄ… siÄ™ na trzech kluczowych aspektach, którymi sÄ…: odpowiednie wspieranie dochodów, rynek pracy sprzyjajÄ…cy integracji spoÅ‚ecznej oraz równy dostÄ™p do usÅ‚ug wysokiej jakoÅ›ci. ZachÄ™ca siÄ™ wÅ‚adze krajowe do odnoszenia siÄ™ do wymienionych wspólnych zasad i do okreÅ›lania zaÅ‚ożeÅ„ polityki dla potrzeb „aktywnej integracji" na ich podstawie w celu zdwojenia wysiÅ‚ków na rzecz zwalczania wykluczenia spoÅ‚ecznego i wykluczenia z rynku pracy.

Zdaniem komisarza ds. zatrudnienia i spraw spoÅ‚ecznych Vladimíra Špidli, „obecnie realizowane programy zwalczania ubóstwa czÄ™sto zawodzÄ…. Wykluczenie spoÅ‚eczne wypÅ‚ywa z rozmaitych źródeÅ‚, poczÄ…wszy od braku pracy albo dostatecznych umiejÄ™tnoÅ›ci, aż po trudnÄ… sytuacjÄ™ mieszkaniowÄ…, izolacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… albo rozpad rodziny. JeÅ›li mamy wyprowadzić ludzi z ubóstwa, konieczne jest przyjÄ™cie zintegrowanego podejÅ›cia do problemu. Oznacza to konieczność ponownej integracji jak najwiÄ™kszej liczby obywateli na rynku pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu osobom niezdolnym do pracy niezbÄ™dnych Å›rodków umożliwiajÄ…cych im godne życie."

Ubóstwem zagrożonych jest około 16% ogółu Europejczyków. Wskaźnik ten sięga aż 19% wśród dzieci. Przy stopie długotrwałego bezrobocia utrzymującej się na poziomie 3%, odsetek młodych ludzi przedwcześnie opuszczających szkołę wciąż wynosi 15%. Pomimo dowodów na skuteczność transferów socjalnych w walce z ubóstwem (bez nich poziom ubóstwa wzrósłby znacznie, i zamiast 16% wynosiłby 26%), znacząca część osób, do których skierowane są programy pomocy społecznej, w rzeczywistości z nich nie korzysta.

Mając na względzie zwiększenie skuteczności programów dochodu minimalnego i dążąc do wspierania starań na rzecz walki z ubóstwem na poziomie krajowym, Komisja wychodzi z inicjatywą nowego zalecenia na temat aktywnej integracji.

Jej zadaniem jest ponowne zintegrowanie z rynkiem pracy każdego, kto może pracować, przy równoczesnym zapewnieniu zasobów niezbędnych do godnego życia tym, którzy pracować nie mogą.

Porady prawne


Aby integracja z rynkiem pracy przyniosła trwałe rezultaty, osoby w niekorzystnej sytuacji potrzebują wsparcia w postaci odpowiednich środków oraz zindywidualizowanych usług urzędów zatrudnienia i służb socjalnych, które zagwarantują ich uczestnictwo w życiu społecznym oraz ich czynną zdolność do pracy.

Zaproponowane dziś przez Komisję wspólne zasady stanowią dobrowolnie ramy, z których państwa członkowskie będą mogły korzystać opracowując własnej polityki w tej sferze. Zostały jednak opracowane w drodze szeroko zakrojonych konsultacji z udziałem państw członkowskich i wszystkich zainteresowanych stron.

Zostaną one poddane formalnej dyskusji na forum rządów krajowych uczestniczących w Radzie ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych w grudniu 2008 r., gdzie podjęte zostaną decyzje dotyczące następnych kroków.

Treść zalecenia wraz z komunikatem w sprawie aktywnej integracji osób wykluczonych z rynku pracy:

http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=612&langId=en
http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=613&langId=en

Źródło: www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika