Ulga podatkowa dla tzw. frankowiczów przedłużona na kolejne 2 lata

Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Podatek nie będzie pobierany zarówno od umorzonej części wierzytelności, jak i świadczeń otrzymanych z tytułu kredytu w związku z ujemnym oprocentowaniem. Rozporządzenie obejmuje również  preferencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) po stronie kredytodawców.

Porady prawne

Czego dotyczy rozporządzenie?

- "Kolejny rok wychodzimy naprzeciw frankowiczom i przedłużamy obowiązywanie ulgi podatkowej. Bez niej istniałaby konieczność zapłaty podatku od umorzonej kwoty kredytu będącej de facto przychodem podatkowym" – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

 

Do końca 2022 roku obowiązywało rozporządzenie z 11 marca ub.r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Dostrzegając potrzebę dalszego wsparcia kredytobiorców walutowych, Minister Finansów przedłużył wygasające z końcem 2022 r. rozporządzenie dot. ulgi podatkowej dla frankowiczów. Oznacza to, że zwolnienie z PIT i CIT zostanie utrzymanie w dotychczasowym kształcie do 31 grudnia 2024 r.

- "Przedłużenie obowiązywania tego rozporządzenia przyczyni się do polepszenia położenia kredytobiorców posiadających kredyt mieszkaniowy w walucie obcej

– powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

W praktyce oznacza to dla podatników zwolnienie z PIT:

  • umorzonej kredytobiorcy na podstawie ugody kwoty wierzytelności z tytułu walutowego kredytu hipotecznego;
  • świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem.

Regulacja obejmuje także zaniechanie poboru CIT od kredytodawców. Zwolnienie dotyczy dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów – w takiej samej części, w jakiej następuje zaniechanie poboru PIT.

Umorzenie a zeznanie PIT

Warto pamiętać, że umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT, ponieważ – co do zasady – w deklaracjach nie wykazuje się dochodów zwolnionych z opodatkowania. Ponadto na banku, który umorzył kredytobiorcy zobowiązanie, nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania rocznej informacji PIT-11.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika