e-prawnik.pl Porady prawne

Pozostałe

Ochrona danych osobowych

Urzędy skarbowe ostrzegają o próbach wyłudzenia danych oraz fałszywych wezwaniach

3.12.2008

Pracownik urzędu skarbowego może zadzwonić do podatnika, jeśli ten podał w zeznaniu rocznym swój numer telefonu w celach kontaktowych. Nie będzie jednak nigdy pytał o poufne informacje, jak: numer NIP, dokładny adres, wysokość dochodów. Jeśli rozmowa dotyczy takich informacji to pewne, że dzwoniący podszywa się pod pracownika urzędu skarbowego i próbuje wyłudzić dane objęte tajemnicą skarbową!

Ostatnio do urzędów skarbowych zaczęły napływać sygnały o przypadkach telefonicznego wzywania podatników do osobistego zgłoszenia się w sprawie zeznania podatkowego. Z informacji uzyskanych od podatników, którzy przyszli do swojego urzędu po takim telefonie, osoba podszywająca się pod pracownika urzędu grozi surową karą za rzekome niezłożenie zeznania. Naczelnicy urzędów oceniają, że może to być bezmyślny żart lub, co gorsze, próba wyłudzenia informacji objętych tajemnicą skarbową.

Pracownik urzędu skarbowego może kontaktować się telefonicznie z podatnikiem, jeśli ten zasugerował taką formę kontaktu, wpisując swój numer telefonu w zgłoszeniu NIP lub zeznaniu rocznym, w pozycji „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem". Natomiast nigdy nie zapyta o poufne informacje, jak: numer, NIP, adres, wysokość dochodów. Takie dane są w posiadaniu urzędu i pod żadnym pozorem nie należy ujawniać ich przez telefon.

Te same zasady dotyczą poczty elektronicznej. Urzędy skarbowe w żadnym wypadku nie wysyłają do swoich Klientów wiadomości e-mail z prośbą o podanie wspomnianych informacji. Każda tego rodzaju prośba to próba wyłudzenia poufnych danych. 

Źródło: Izba Skarbowa w Katowicach - www.isnet.katowice.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Niewykorzystany urlop w okresie wypowiedzenia

Krystyna

1.6.2016 18:21:40

Re: Niewykorzystany urlop w okresie wypowiedzenia

-Dostałam wypowiedzenie 3 miesięczne I mam stary i nowy urlop za przepracowane miesiące A mam nową pracę na oku i muszę czekać aż mi minie cały urlop Stary I Nowy a 3 miesiace mina w lipcu i czy mogę Nowy urlop przenieść Do nowej pracy?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ