Urzędy skarbowe ostrzegają o próbach wyłudzenia danych oraz fałszywych wezwaniach
Pracownik urzędu skarbowego może zadzwonić do podatnika, jeśli ten podał w zeznaniu rocznym swój numer telefonu w celach kontaktowych. Nie będzie jednak nigdy pytał o poufne informacje, jak: numer NIP, dokładny adres, wysokość dochodów. Jeśli rozmowa dotyczy takich informacji to pewne, że dzwoniący podszywa się pod pracownika urzędu skarbowego i próbuje wyłudzić dane objęte tajemnicą skarbową!
Ostatnio do urzędów skarbowych zaczęły napływać sygnały o przypadkach telefonicznego wzywania podatników do osobistego zgłoszenia się w sprawie zeznania podatkowego. Z informacji uzyskanych od podatników, którzy przyszli do swojego urzędu po takim telefonie, osoba podszywająca się pod pracownika urzędu grozi surową karą za rzekome niezłożenie zeznania. Naczelnicy urzędów oceniają, że może to być bezmyślny żart lub, co gorsze, próba wyłudzenia informacji objętych tajemnicą skarbową.
Pracownik urzędu skarbowego może kontaktować się telefonicznie z podatnikiem, jeśli ten zasugerował taką formę kontaktu, wpisując swój numer telefonu w zgłoszeniu NIP lub zeznaniu rocznym, w pozycji „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem". Natomiast nigdy nie zapyta o poufne informacje, jak: numer, NIP, adres, wysokość dochodów. Takie dane są w posiadaniu urzędu i pod żadnym pozorem nie należy ujawniać ich przez telefon.
Te same zasady dotyczą poczty elektronicznej. Urzędy skarbowe w żadnym wypadku nie wysyłają do swoich Klientów wiadomości e-mail z prośbą o podanie wspomnianych informacji. Każda tego rodzaju prośba to próba wyłudzenia poufnych danych.
Źródło: Izba Skarbowa w Katowicach - www.isnet.katowice.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?