Ustawa 447 przyjęta przez Izbę Reprezentantów USA

We wtorek podczas posiedzenia Izby Reprezentantów Kongresu USA przyjęto tzw. ustawę s. 447, dotyczącą żydowskich roszczeń majątkowych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Donalda Trumpa.

Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Tzw. JUST Act (Justice for Uncompensated Survivors Today) zobowiązuje Departament Stanu do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu na temat tego, jak poszczególne kraje wywiązują się z zadeklarowanej restytucji mienia oraz dalszego jego aktualizowania. Sprawozdania te będą dotyczyły prawnych możliwości ubiegania się o realizację celów Deklaracji Terezińskiej, czyli zwrotu majątku Żydów przejętych po II wojnie światowej.

Należy jednak przypomnieć, iż w 1960 r. rząd Polski podpisał ze Stanami Zjednoczonymi umowę, na podstawie której zapłacił potem 40 mln ówczesnych dolarów amerykańskich za całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA, zarówno osób fizycznych, jak też osób prawnych z tytułu nacjonalizacji lub innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia, które nastąpiło w Polsce do czasu wejścia tego układu w życie. 

Polub nas na Facebooku:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Pitoń.TV

26.4.2018 23:44:25

Re: Ustawa 447 przyjęta przez Izbę Reprezentantów USA

Komentarz do ustawy 447 https://www.youtube.com/watch?v=PENqZcZC6PA


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 31.7.2018

  Dalsze przeciwdziałanie wykorzystaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych

  Zasadniczym celem nowelizacji jest modyfikacja przepisów dotyczących blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego oraz mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

 • 21.3.2017

  Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji ZUS

  Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta przez parlament - określa zasady weryfikacji decyzji (...)

 • 14.5.2018

  Służby dostaną dane pasażerów

  Ustawa o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera zakłada przekazywanie do Straży Granicznej danych pasażerów podróżujących samolotami do i z UE, a także między krajami (...)

 • 20.9.2017

  Czym zajmie się Komisja Nadzoru Audytowego?

  Komisja Nadzoru Audytowego (KNA) będzie realizować nowe zadania w zakresie nadzoru nad firmami audytorskimi. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej KNA przejęła niektóre zadania realizowane (...)

 • 16.4.2018

  Polska wzmacnia współpracę gospodarczą z USA

  Powołana została Polska Izba Handlowa w Stanach Zjednoczonych. Jej siedzibą będzie Waszyngton, a szefem Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w USA.