W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?
Oto wywiad PAIiIZ z Bożeną Lublińską-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W jaki sposób PARP wspiera przedsiębiorców?
Przede wszystkim udzielamy wsparcia z funduszy unijnych. PARP jest odpowiedzialna za wdrażanie wybranych działań w ramach trzech programów operacyjnych: Innowacyjna Gospodarka, Kapitał Ludzki oraz Rozwój Polski Wschodniej. Oferują one dofinansowanie na projekty inwestycyjne, doszkalanie pracowników, budowę infrastruktury. Wspierając przedsiębiorców finansowo dużą wagę przykładamy do działalności innowacyjnej. Są także dotacje specjalnie przewidziane dla osób planujących założenie własnej firmy w obszarze e-biznesu. Zadaniem PARP jest także m.in. dostarczanie polskim firmom aktualnej informacji o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej i wymiany handlowej z firmami z poszczególnych regionów świata. Wydajemy w tym celu informatory, organizujemy seminaria poświęcone poszczególnym regionom, np. Bałkanom.
Polscy przedsiębiorcy mają doskonałe pomysły na biznes, dysponują potencjałem i mogą z powodzeniem konkurować na rynkach zagranicznych z innymi producentami. Naszym zadaniem jest stymulowanie nawiązywania przez nich kontaktów z zagranicznymi kooperantami, informowanie o nowych możliwościach jakie daje wspólny rynek europejski oraz inne rynki zagraniczne.
Podobny cel promocji polskich firm za granicą mają organizowane przez PARP konkursy. Choćby Konkurs Polski Produkt Przyszłości. Jest to coroczne przedsięwzięcie organizowane przez Agencję, pod honorowym patronatem Premiera. Ma na celu promocję osiągnięć twórców innowacyjnych produktów i technologii, które mają szansę zaistnieć na rynku. Ocena projektów trwa do lipca każdego roku, po czym wyłaniany jest zwycięski producent - innowator. Kolejnym etapem realizacji konkursu a zarazem jedną z nagród jest promocja firm laureatów.
Jakie są priorytetowe działania PARP w obecnej sytuacji gospodarczej?
Wobec dynamicznej sytuacji gospodarczej PARP stara się dodatkowo wspierać polskie firmy. Inicjujemy więc między innymi wyjazdy polskich przedsiębiorców na zagraniczne misje handlowe, targi i wystawy, giełdy kooperacyjne i fora biznesowe. Podczas tych spotkań polskie firmy mają możliwość nawiązania nowych kontaktów i zaplanowania ekspansji na rynki zagraniczne. W tym roku chcemy zorganizować m.in. wyjazd na targi motoryzacyjne do Tajpej na Tajwanie, na misję handlową i na targi budowlane w Tadżykistanie, udział w giełdzie kooperacyjnej w Portugalii, w polsko-niemieckiej giełdzie dla firm z branży medycznej podczas targów w Dusseldorfie oraz w poznańskiej Polagrze.
Nie zwalniany jednak tempa naszej podstawowej działalności. Realizujemy programy unijne ukierunkowane na rozwój gospodarczy, na promocję innowacji i badań, rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii.
PARP publikuje na swoich stronach aktualne terminy składania wniosków, organizujemy szkolenia i dyżury ekspertów, którzy informują o szczegółach. Warto skorzystać z tych informacji, ponieważ w najbliższych miesiącach będzie naprawdę wiele okazji do pozyskania funduszy na rozwój firmy.
Agencja prowadzi także portal internetowy poświęcony tematyce innowacyjnej: http://www.pi.gov.pl/. Przedstawicieli małych i średnich firm zapraszamy na spotkania Klubu Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Kolejny nasz portal www.akademiaparp.gov.pl jest natomiast poświęcony upowszechnianiu wśród mikro, małych i średnich firm dostępu do wiedzy biznesowej w formie e-learningu. W PARP działa ośrodek sieci Enterprise Europe Network, który oferuje przedsiębiorcom informacje z zakresu prawa Unii Europejskiej oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej na Wspólnym Rynku.
Jak Polska Wschodnia ma zmienić się w wyniku wdrożenia Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej?
To region pełen wyzwań, który warto wypromować pod każdym względem. Aby to uczynić, trzeba najpierw poprawić m.in. infrastrukturę komunikacyjną. Nie chcemy zmieniać tego co cenne, tradycyjnie chronione, czyli przyrody, kultury, krajobrazu. Natomiast celami PO RPW jest poprawa stanu infrastruktury, inwestycje w komunikację, informatykę, dofinansowanie lokalnych inicjatyw gospodarczych. A następnie - wypromowanie zalet tej części Polski, także za granicą. Dzięki wdrożeniu tego programu, województwa wschodniej Polski będę rozwijać się szybciej a także zaistnieją ze swoją ofertą wśród inwestorów i turystów zagranicznych. Wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach PO RPW uzyskają przede wszystkim przedsięwzięcia związane z usprawnieniem sieci drogowej, przygotowaniem terenów pod inwestycje, rozwojem uczelni, infrastruktury kongresowej, parków technologicznych, szerokopasmowych sieci dostępu do Internetu i rozwojem ekologicznego transportu publicznego.
Jednym z beneficjentów, który w ramach PO RPW zrealizuje projekt Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Jakich dat i wydarzeń nie mogą przeoczyć przedsiębiorcy tej wiosny? Co szczególnie poleca PARP?
Często organizujemy dla firm szkolenia, z których można dowiedzieć się jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na rozwój firmy, ekspansję zagraniczną czy na inwestycje. Każde wydarzenie zapowiadamy na naszej stronie http://www.parp.gov.pl/.
Późną wiosną planujemy również ogłoszenie kolejnych rund naborów wniosków o dofinansowanie w ramach poszczególnych funduszy i programów unijnych. Na swojej stronie internetowej staramy się na bieżąco przypominać o zbliżających się i upływających terminach.
Bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyła się trwająca od 2 marca runda naboru wniosków na działanie 4.4. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Korzystając ze środków w tej puli można otrzymać dofinansowanie na projekty inwestycyjne związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, na szkolenia i doradztwo niezbędne dla realizacji takich inwestycji oraz na tworzenie nowych miejsc pracy. Kolejny nabór wniosków w tym działaniu planowany jest na koniec wakacji 2009 r.
Źródło: www.paiz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?