Walka z pseudokibicami i e-protokół w postępowaniu karnym

Już w październiku powinna być opracowana duża zmiana kodeksu karnego, która pod koniec roku ma trafić pod obrady rządu. W nowelizacji przewidziana będzie zmiana dotycząca ograniczenia stosowania kar w zawieszeniu. Minister Marek Biernacki poinformował, że kończą się prace nad zmianami w prawie o prokuraturze i kodeksie postępowania karnego, a kolejne zmiany będą dotyczyć m.in. ustawy o ochronie świadka. Minister poinformował też, że resort chce wprowadzić tzw. e-protokół w postępowaniu karnym. Jak dodał, chodzi o rejestrowanie audiowizualne postępowań karnych.


- W kwestiach bandytyzmu państwo nie dzieli się na policję, prokuraturę czy ministerstwo sprawiedliwości. Państwo w tej sprawie będzie działało razem i będzie działało skutecznie, aż do wyeliminowania tego zjawiska - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

Szef MSW przypomniał, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w walce z chuliganami jest ścisła współpraca pomiędzy instytucjami państwowymi. Spotkanie miało na celu omówienie m.in. systemu tej współpracy. Komentując negatywne oceny działań policji wobec ostatnich wydarzeń m.in. w Gdyni i Łomiankach, minister Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że problemem w Polsce nie jest policja, tylko bandyci. Szef MSW zapowiedział, że państwo zrobi wszystko, aby izolować chuliganów od zwykłych obywateli, którzy mają prawo czuć się bezpiecznie na ulicach, w pociągach oraz na plażach.

Według danych CBŚ z ostatnich dwóch lat, zatrzymano 959 stadionowych bandytów, którym postawiono łącznie prawie 1890 zarzutów. Zarzuty dotyczyły m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i udziału w niej, zabójstwa, udziału w bójce, rozboju, kradzieży i wymuszenia oraz popełnienia przestępstw narkotykowych. Cytując te dane, Minister podkreślił, że działania wymierzone wobec chuliganów muszą być bezwzględne. - Mamy do czynienia nie tyle ze środowiskami kibicowskimi czy z fanami piłki nożnej. Nie mamy do czynienia z elementami politycznymi. Mamy do czynienia z bandytami - stwierdził Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki zwrócił uwagę, że sądy zbyt często stosują kary w zawieszeniu wobec osób, które popełniły czyny chuligańskie. M.in. w po ostatnich zamieszkach w czasie IV ligowej meczu w Łomiankach, sąd nie zdecydował o zastosowaniu aresztu wobec osoby, która zaatakowała funkcjonariusza. Minister Biernacki zapowiedział również bardzo dokładną analizę przepisów kodeksu karnego w kontekście tego typu przestępstw.

- Dokładnie przejrzę wszystkie przepisy dotyczące takiej przestępczości, jak wybryki chuligańskie, pobicia. Będziemy się starali sprawić, żeby kara za to stała się karą dokuczliwą - powiedział Marek Biernacki.

Źródło: msw.gov.pl

Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

http://wiecznapla

27.8.2013 15:51:42

Re: Walka z pseudokibicami i e-protokół w postępowaniu karnym

Walkę z osobami naruszającymi prawo należy zamienić na wychowywanie ich oraz pozostałych obywateli poczynając od nauki czytania. Do Elemantarza trzeba wprowadzić przepisy Konstytucyjne zaczynając od Art. 1 (http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm): Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Za co ich karać? Za to, że zostali źle wychowani? Trzeba ludzi wychowywać ucząc obowiązującego prawa; także więźniów.

Pawson

23.8.2013 13:34:36

Re: Walka z pseudokibicami i e-protokół w postępowaniu karnym

W chwili obecnej na wejście w życie czekają dwie zmiany w kodeksie karnym. Nauczymy się korzystać z tego co już mamy zamiast zalewać akty prawne nowymi instytucjami o wątpliwej przydatności? Przeciez obecnie najważniejsze są przepisy przejściowe, a nie merytoryczne.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: