Wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza do polskiego prawa dyrektywę Rady 2010/18/UE oraz wykonuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości z 22 kwietnia 2010 r. Ustawa zawiera rozwiązania mające pomóc rodzicom w godzeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym i rodzinnym, w tym z wychowywaniem dzieci. Celem nowych przepisów jest też zachęcenie ojców do większego udziału w opiece nad potomstwem.

Ustawa przewiduje m.in. wyodrębnienie w 36-miesięcznym urlopie wychowawczym jednego miesiąca do wykorzystania wyłącznie przez drugiego z rodziców dziecka. Ta część urlopu nie będzie mogła być przenoszona między rodzicami. Nowelizacja określa też przypadki, w których rodzic będzie miał prawo do urlopu wychowawczego w maksymalnym wymiarze.
Porady prawne
Chodzi m.in. o sytuacje, gdy drugi rodzic nie żyje albo nie przysługuje mu władza rodzicielska.

Ponadto, w myśl nowelizacji z 3 do 4 miesięcy podwyższony został wymiar urlopu wychowawczego, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka. Nowe przepisy wprowadzają także możliwość podzielenia urlopu wychowawczego na 5 części zamiast na 4, jak dotąd. Zmiana ta jest konsekwencją wydzielenia z urlopu wychowawczego miesiąca zarezerwowanego wyłącznie dla drugiego z rodziców dziecka.

Nowelizacja usuwa też niekorzystny przepis mówiący o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy po nabyciu prawa do tego urlopu w danym roku kalendarzowym pracownik korzystał z urlopu wychowawczego, a następnie powracał w tym samym roku do pracy. Zgodnie z nowymi przepisami w takim przypadku urlop wypoczynkowy nie będzie pomniejszany o czas przebywania na urlopie wychowawczym. Ponadto, długotrwałe, nieprzerwane korzystanie z tego urlopu nie będzie już powodowało przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo przed urlopem wychowawczym.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 26 lipca 2013 r., a prezydent podpisał ją 28 sierpnia 2013 r.

Ustawa wchodzi w życie 1 października 2013 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika