Wicepremier Pawlak o ochronie konsumentów
Prawa polskich konsumentów, bezpieczeństwo produktów z Chin i restrukturyzacja przemysłu stoczniowego to główne tematy rozmów wicepremiera Waldemara Pawlaka z unijną komisarz ds. ochrony konsumentów Megleną Kunevą. Spotkanie odbyło się 27 czerwca br. w Ministerstwie Gospodarki.
Podczas rozmowy z komisarz Kunevą, wicepremier Pawlak poprosił o wsparcie na forum unijnym w sprawie polskiego sektora stoczniowego. - Zależy nam, aby Komisja Europejska dała szansę na dokończenie prywatyzacji stoczni. Potrzebujemy więcej czasu na przeprowadzenie rozmów z inwestorami - podkreślił.
Dodał, że Polska popiera działania KE na rzecz polepszenia sytuacji konsumentów na rynku europejskim. - Musimy jednak zachować równowagę między prawami konsumentów a interesami małych i średnich przedsiębiorców. Jest to istotne dla rozwoju gospodarki UE - zaznaczył.
Wicepremier przypomniał, że jako przewodniczący rządowej Komisji Trójstronnej, stara się włączyć organizacje pozarządowe, w tym zrzeszenia konsumentów, do dialogu społecznego. - Chcemy wykorzystać ich potencjał do pobudzania aktywności społecznej Polaków. Wpisuje się to w realizację Strategii Lizbońskiej - powiedział.
Wśród tematów poruszanych podczas spotkania, znalazła się również sprawa bezpieczeństwa i cen wyrobów tekstylno-odzieżowych z Chin. Polska wielokrotnie podnosiła na forum UE problem sprowadzania na wspólny rynek chińskich towarów, o zaniżonych cenach, które nie spełniają norm jakościowych. - Na naszym rynku powinny pojawiać się jedynie produkty dobrej jakości. Ma to znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa konsumentów, ale także dla unijnych firm - powiedział wicepremier Pawlak. - W przeciwieństwie do chińskich producentów muszą one spełniać wyśrubowane normy, podnoszące ich koszty produkcji.
***
Obok wicepremiera Waldemara Pawlaka, w spotkaniu z komisarz Megleną Kunevą wzięli udział m.in. Marcin Korolec, podsekretarz stanu w MG, oraz Róża Thun, szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Źródło: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?