Więcej cudzoziemców
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej nasz kraj wybierają obywatele z paszportem państw położonych za wschodnią granicą.
Dziewięć razy więcej cudzoziemców
Raport dotyczy ostatniej dekady (lat 2008-2018). Liczba obcokrajowców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS w tym okresie, wzrosła aż dziewięciokrotnie.
Kto do nas przybywa?
Najchętniej wybierają Polskę obywatele spoza Unii Europejskiej, których liczba powiększyła się 11 razy. Wśród wszystkich ubezpieczonych w ZUS, obcokrajowcy stanowią już 3,6%. Dominują obywatele Ukrainy (426 tys.) oraz Białorusi (33 tys.) Kolejne miejsca na liście zajmują obywatele Wietnamu (8 tys.), Mołdawii (7 tys.) oraz Rosji (7 tys.).
Najchętniej Polskę wybierają osoby w wieku 20-49 lat. Cudzoziemcy najczęściej osiedlają się w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Najmniej obcokrajowców wybiera województwo świętokrzyskie.
Cudzoziemcy najczęściej podlegają ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę (56%) oraz zlecenia i umowy agencyjnej (40%). Tylko 3% zdecydowało się na prowadzenie własnej firmy.
Według raportu „przeciętny” obcokrajowiec ubezpieczony w ZUS to obywatel Ukrainy w wieku 25-29 lat, zatrudniony na umowę o pracę.
Zob.: Raport „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?