Urlopy pracownicze

Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

Proponowana nowelizacja Kodeksu pracy, zwiększająca liczbę dni wolnych na opiekę nad dziećmi, nie będzie zachęcać rodziców do powiększania rodziny - przekonują Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP nie zgadzają się na to, aby koszty polityki prorodzinnej były ponoszone wyłącznie przez pracodawców – a takie jest stanowisko posłów, którzy dziś zajmą się tą nowelizacją. – Uważamy, że odpowiedzialność w tym zakresie powinna spoczywać na państwie, a nie na przedsiębiorcach – mówią eksperci organizacji.

Przypominają jednocześnie, że poselski projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy uzależnia wymiar dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby dzieci. Autorzy projektu proponują, aby przy wychowaniu jednego dziecka (do 14 lat) nadal przysługiwały dwa dni wolne od pracy. W przypadku wychowywania dwójki dzieci byłyby to trzy dni, a trójki i więcej – cztery dni.

– O ile trudno polemizować z potrzebą wsparcia rodzin wielodzietnych, o tyle nie można uznać za słuszne stwierdzenia, że ustawowe zwiększenie liczby dni wolnych na opiekę zaowocuje wzrostem poziomu dzietności. Trzeba pamiętać, że wpływ ma na niego szereg czynników, np. dostępność opieki instytucjonalnej – twierdzą Pracodawcy RP.

Eksperci organizacji przypominają, że dodatkowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem w każdym roku kalendarzowym to przywilej, którego trudno szukać w systemach prawnych innych państw UE. Podobne uprawnienie do tego zawartego w art. 188 polskiego k.p. zakłada jedynie grecki system prawny – są to 4 dni wolne od pracy na kontakty rodzica ze szkołą dziecka. Inne rozwiązanie przyjęto w Czechach, gdzie kwestia dodatkowych dni wolnych z tytułu szczególnych sytuacji rodzinnych jest przedmiotem porozumienia na poziomie zakładu pracy.

Oprócz przysługujących pracownikom uprawnień związanych z rodzicielstwem, Kodeks pracy przewiduje również w każdym roku kalendarzowym cztery dni urlopu na żądanie. Dlatego w praktyce liczba dni wolnych, które można wykorzystać na opiekę nad dzieckiem, wynosi nawet sześć dni. – Co więcej, nierzadko zdarza się, że ustawowe dni wolne na opiekę nad dzieckiem są wykorzystywane przez pracowników wówczas, gdy przysługujący urlop wypoczynkowy został już wyczerpany. Problematyczna jest więc kwestia nie tyle liczby dni wolnych, ile raczej sposobu ich wykorzystania – podkreślają eksperci.

(pracodawcyrp.pl, DZ)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Dorota

11.2.2013 16:33:42

Re: Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

wychowałam trójkę dzieci pracując zawodowo,bez żadnego zasiłku rodzinnego,bez urlopów wychowawczych,państwo mnie nie rozpieszczało.I nic mnie jako matce się nie należało.Dzieci wyrosły na wykształconych i mądrych ludzi ,a ja na emeryturze nadal prowadzę swoją kilkudziesięciosobową firmę i jakoś nie mogę zrozumiec skąd ten pęd młodych ludzi do postawy roszczeniowej. Oczywiście emeryturę mam do bani,bo zawsze wiedziałam że zus nas okrada i płaciłam tyle ile musiałam i wolę taki układ,niż dać się okraść.Pracodawca jest zbyt mocno obciążany tym co państwo powinno płacić i proszę nie mieć złudzeń ,każde nowe obciążenie dla firmy będzie skutkowało zwalnianiem mało efektywnych pracowników,bo to czysta ekonomia. Zamiast wydawać piniądze unijne na chore szkolenia,lepiej byłoby je dać pracodawcom,aby poszukali dobrych pracowników,ale nie wierzę w normalność.Wolne dni dla rodziców nie zmienią nic.

simuaq

10.2.2013 16:10:26

Re: Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

To jest po prostu śmieszne. Póki rodzina nie będzie miała solidnego wsparcia finansowego na każde dziecko państwo może pomarzyć o tym że polacy będą wychowywać więcej niż jedno czy dwójkę dzieci. Jakoś w innych krajach już dawno zrozumieli że rodzinom nie jest lekko i nie żałują na rodzinę. No ale u nas jak zwykle mądre głowy wiedzą lepiej. A co do artykułu faktycznie autor dał plamę. 4 dni urlopu na żądanie mamy w ramach przysługującego urlopu wypoczynkowego. To nie żaden dodatkowy bonus.

Di

9.2.2013 8:55:36

Re: Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

Widać, że nie wiesz nic o prowadzeniu firmy Tommi. Spróbuj i sprawdź, jaki to miód, lekka praca i łatwe pieniądze. Zarób na wszystko, po co wyciąga do Ciebie rękę państwo, to wtedy pogadamy. Znam obie strony barykady. Ani pracownikom ani pracodawcom nie jest łatwo. Przyjęło się w Polsce, że pracownikowi się należy i ma wszystko w d..ie, włącznie z rzetelną pracą. A pracodawca ma dać i nikogo nie interesuje skąd na to weźmie. Urlop na żądanie powinien być na nagłe zdarzenia losowe, a nie na leczenie kaca. Tak samo opieka nad dzieckiem powinna być wykorzystana na tę opiekę, a nie jako przedłużenie sobie urlopu.

Tommi

8.2.2013 18:20:46

Re: Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

Są tylko dwie drogi zaspokojenia roszczeń "pracodawców": usankcjonować niewolnictwo albo wprowadzić zakaz zatrudniania przez podmioty prywatne (sami dla siebie szefem i pracownikiem) z ewentualnym wyłączeniem członków rodziny. Już widzę te żony i córki pracujące u tatusia 11 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu za najniższą krajową.

Taiken

8.2.2013 13:43:45

Re: Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

"Oprócz przysługujących pracownikom uprawnień związanych z rodzicielstwem, Kodeks pracy przewiduje również w każdym roku kalendarzowym cztery dni urlopu na żądanie. Dlatego w praktyce liczba dni wolnych, które można wykorzystać na opiekę nad dzieckiem, wynosi nawet sześć dni." Z ww. fragmentu można wywnioskować, że rodzic ma: urlop taryfowy (kodeksowe 26 dni) + 2 dni opieki + 4 dni na żądanie. Autor chyba nie za bardzo rozumie Kodeks pracy. 4 dni na żądanie to 26 dni - 22 dni (które powinno się "rozpisać" w planie urlopów na dany rok). Nikt nam, rodzicom, żadnych dodatkowych 4 dni wolnych nie dał. Proszę o sprostowanie zapisu, żeby był jednoznaczny.

esse

8.2.2013 9:3:21

Re: Więcej dni wolnych na opiekę nad dziećmi? To zły pomysł

ta, najlepiej w 3 Króli dawać wolne zamiast do opieki nad dzieckiem.

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.9.2017

  Maluchy na uczelni

  Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka? Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi (...)

 • 5.7.2018

  Dzienni opiekunowie - samorządy łatwiej ich zatrudnią

  Otwarty i konkurencyjny nabór zamiast zbiurokratyzowanych i czasochłonnych konkursów na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – taki sposób (...)

 • 30.12.2018

  Interwencja kryzysowa

  Interwencja kryzysowa stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie (...)

 • 6.11.2012

  Zasiłek opiekuńczy - Kiedy się należy, w jakiej wysokość i jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

  Jeżeli zachodzi konieczność, aby pracownik opiekował się osobiście członkiem swojej rodziny, ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy na czas sprawowania opieki. Natomiast, aby zrekompensować (...)

 • 3.4.2019

  Wytchnienie dla opiekunów...

  „Opieka wytchnieniowa” to program adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi/osobami niepełnosprawnymi.