Więcej na leki dla seniorów

Nowelizacja przewiduje zwiÄ™kszenie o 50 mln zÅ‚ wysokoÅ›ci Å›rodków przewidzianych na bezpÅ‚atne leki dla seniorów, którzy ukoÅ„czyli 75. rok życia. Modyfikuje także zasady stosowania mechanizmu korygujÄ…cego, który minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw zdrowia jest obowiÄ…zany zastosować w wypadku ryzyka przekroczenia limitów ustalonych na kolejne lata realizacji programu „75+”.

Jakie zmiany wprowadza ustawa z dnia 23 października 2018 r. zmieniajÄ…cej ustawÄ™ o zmianie ustawy o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych oraz niektórych innych ustaw? 

Nowelizacja ma na celu wprowadzenia rozwiązań mających na celu dostosowanie wysokości przewidzianego na 2018 r. limitu środków finansowych przeznaczonych na finansowanie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, dostępnych bezpłatnie dla świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia oraz modyfikacji zasad stosowania mechanizmu korygującego, który minister właściwy do spraw zdrowia jest obowiązany zastosować w przypadku ryzyka przekroczenia limitów ustalonych na kolejne lata realizacji programu 75+.

Porady prawne

Celem ustawy z dnia 23 października 2018 r. zmieniajÄ…cej ustawÄ™ o zmianie ustawy o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych oraz niektórych innych ustaw jest modyfikacja art. 7 ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o Å›wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Å›rodków publicznych (Dz.U. poz. 652), w zakresie: 

  1. ust. 1 pkt 3 dotyczącego wysokości przewidzianego na 2018 r. limitu środków finansowych przeznczonych na finansowanie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, dostępnych bezpłatnie dla świadczeniobiorców po ukończeniu 75. roku życia, o których mowa w art. 43a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
  2. ust. 4 pkt 2 dotyczącego zasad stosowania mechanizmu korygującego, który minister właściwy do spraw zdrowia jest obowiązany zastosować w przypadku ryzyka przekroczenia limitów ustalonych na kolejne lata realizacji programu "leki 75+".

W przypadku pierwszej zmiany, zwiÄ™ksza ona o 50 mln w 2018 r. limit wydatków przeznaczonych na realizacjÄ™ programu "leki 75+", który bÄ™dzie wynosiÅ‚ 693,3 mln zÅ‚, oraz  limit dziesiÄ™cioletni wydatków przeznaczonych na realizacjÄ™ programu "leki 75+", który bÄ™dzie wynosiÅ‚ odpowiednio 8 324,6 mln zÅ‚. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu rzÄ…dowego, kwoty pierwotnie przeznaczone na realizacjÄ™ programu uwzglÄ™dniaÅ‚y ostrożne prognozy wydatków, jednak dziÄ™ki uszczelnieniu systemu podatkowego możliwe staÅ‚o siÄ™ rozszerzenie dziaÅ‚ania programu bez zagrożenia dla finansów paÅ„stwa.

W przypadku zmiany drugiej, polega ona na podwyższeniu limitu kwartalnego z poziomu 25% do poziomu 35%, który powoduje uruchamianie mechanizmu korygującego przewidzianego w ustawie z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 652).

Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Ustawa weszÅ‚a w życie z dniem nastÄ™pujÄ…cym po dniu ogÅ‚oszenia, tj. 3 listopada, z mocÄ… od dnia 1 wrzeÅ›nia 2018 r.   


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika