Większe wsparcie dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej i inne zmiany specustawy covidowej?

Rada Ministrów przyjęła 2 projekty ustaw o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej oraz Prezesa Rządowego Centrum Legislacji.

Porady prawne

Rząd za większym wsparciem dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej

Rząd chce zwiększyć wsparcie dla pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej oraz przestojami. Dodatkowo stan epidemii uniemożliwia terminowe wykonanie umów zawieranych pomiędzy beneficjantami środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a instytucjami, które przyznają dane środki. Konieczne jest więc umożliwienie aneksowania umów i wykorzystania środków w 2021 r.

Możliwość ubiegania się o refundację zarówno wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, jak i należnych składek oraz podatków, a także szereg innych ułatwień i rozwiązań – Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji tzw. specustawy covidowej, który zakłada większe wsparcie dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej, o co wnioskowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– "Pracodawcy prowadzący zakłady aktywności zawodowej nierzadko zmagają się z trudnościami związanymi z pandemią koronawirusa, spadkiem przychodów, przestojami. Dlatego zależy nam na zwiększeniu wsparcia dla nich w tym trudnym czasie" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak dodała, zmiany wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym przez  organizatorów zakładów aktywności zawodowej.

Najważniejsze zmiany i rozwiązania dotyczące osób niepełnosprawnych

Pracodawca, który prowadzi zakład aktywności zawodowej, będzie mógł ubiegać się o refundację kosztów płacy niepełnosprawnego pracownika, a więc zarówno wynagrodzenia, jak i należnych składek oraz podatków. Dotychczas rekompensata dotyczyła wyłącznie wynagrodzenia pracownika.

PFRON – co się zmieni? Stan epidemii uniemożliwia terminowe wykonanie umów zawieranych pomiędzy beneficjantami środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a instytucjami, które przyznają dane środki. Konieczne jest więc umożliwienie aneksowania umów i wykorzystania środków w 2021 r.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie miał dostęp do danych pochodzących z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitorowania Orzekania o Niepełnosprawności. Umożliwi to weryfikację orzeczeń o niepełnosprawności oraz pozwoli na zwolnienie wnioskodawców z obowiązku przedkładania orzeczeń lub ich kopii i zastąpienie ich oświadczeniami weryfikowanymi przez urzędników.

Uproszczony zostanie także obowiązek informacyjny dotyczący obniżonych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla pracodawców posiadających certyfikat dostępności.

W projekcie doprecyzowano również wydawanie przez PFRON decyzji na wydatkowanie środków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Pozostałe rozwiązania

Przewidziano doprecyzowanie sposobu obliczania przez pracodawcę proporcji liczby dni przestoju oraz spadku przychodu z działalności wytwórczej lub usługowej.

Założono zmianę katalogu dokumentów potwierdzających spadek przychodów z działalności wytwórczej lub usługowej (zamiast dokumentów poświadczających spadek przychodów z działalności wprowadzono obowiązek składania przez pracodawcę oświadczenia).

Projekt przewiduje wydłużenie terminu składania przez pracodawcę wniosku o rekompensatę kosztów płacy (w związku z umożliwieniem uzyskania rekompensaty kosztów płacy zamiast dotychczasowego wynagrodzenia) – do 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, którego dotyczy wniosek.

Osoby, które prowadzą podmioty pieczy zastępczej, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii będą musiały dbać o współpracę z odpowiednimi służbami, a także zapewnić personelowi odpowiedni poziomu informacji o aktualnym stanie prawnym. Będą musiały także monitorować stan zaopatrzenia w środki ochrony osobistej i szybko reagować w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia braków w tym zakresie.

Wprowadzono zmianę, która pozwoli zabezpieczyć świadczenie integracyjne dla tych uczestników centrów integracji społecznej, którzy objęci zostali kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

 

Kiedy zmiany mają wejść w życie?

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Drugi projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła również projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Prezesa Rządowego Centrum Legislacji.

Do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadzono kolejne rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie niektórych sektorów gospodarki. Chodzi m.in. o branżę ciepłowniczą, lotniczą, kinematograficzną czy publicznego transportu zbiorowego. Wprowadzono także udogodnienia dla tzw. ozdrowieńców, którzy zdecydowali się oddać krew lub osocze, aby leczyć innych zakażonych na COVID-19.

Najważniejsze rozwiązania

Przewidziano umożliwienie przekazywania środków finansowych w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19 operatorom publicznego transportu zbiorowego, którzy wykonują przewozy inne niż wojewódzkie, międzywojewódzkie oraz międzynarodowe przewozy w transporcie kolejowym.

Projekt wprowadza mechanizm wsparcia dla przewoźników przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w transporcie drogowym, aby umożliwić im kontynuację działalności dotyczącej usług przewozowych.

Przewidziano ułatwienia dla podmiotów działających w branży lotniczej, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.

Branża kinematograficzna będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 120 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID­‑19. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będzie mógł przekazywać środki Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. Wsparcie będzie dotyczyć m.in. produkcji filmowej, promocji czy stypendiów.

W sytuacjach szczególnych, wytwórcy ciepła oraz przedsiębiorstwa przesyłające i dystrybuujące ciepło będą mogły skorzystać z kryzysowego zarządzania przedsiębiorstwem i nakładać dodatkowe rygory na pracowników, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i dostawę ciepła do odbiorców.

Projekt zakłada przedłużenie ważności uprawnień inspektorów ochrony radiologicznej oraz uprawnień do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Przewidziano udogodnienia dla tzw. ozdrowieńców, którzy zdecydowali się oddać krew lub osocze, aby leczyć innych zakażonych na COVID-19. Chodzi o ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym.

Projekt zakłada także zmiany ułatwiające funkcjonowanie uczelni i szkół wyższych, dotyczące np. praktyk zawodowych wymaganych na studiach o profilu praktycznym oraz zmiany dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w związku z COVID-19.

Kiedy zmiany mają wejść w życie?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika