Wniosek paszportowy złożymy w dowolnym urzędzie

Wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego będzie można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski. Nie będzie miało znaczenia, gdzie jesteśmy zameldowani - takie udogodnienie wprowadzają zmiany w ustawie o dokumentach paszportowych, które podpisał prezydent.

Ustawa z 16 listopada 2012 r., która reguluje te kwestie, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Po wejściu w życie nowych przepisów, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Będzie można złożyć go w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie, na przykład w miejscowości, w której aktualnie jesteśmy. W tym samym miejscu odbierzemy gotowy dokument.

Ci, którzy składają wniosek za granicą, będą to robić tak jak dotychczas - w konsulacie.

Po zmianach, paszport tymczasowy będzie można również wydać osobie, która go potrzebuje w nagłych przypadkach, związanych z prowadzoną działalnością zawodową (na przykład w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową). Aktualnie o wydanie paszportu tymczasowego mogą ubiegać się m.in. osoby przebywające za granicą, na czas oczekiwania na doręczenie paszportu sporządzonego w kraju oraz osoby, które utraciły dokument podczas podróży i potrzebują go na powrót do miejsca stałego pobytu. Paszporty tymczasowe są także wydawane w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny. Przepisy w tym zakresie nie ulegną zmianie.

Zmiany będą dotyczyć tylko tych, których sprawy paszportowe zostaną wszczęte po wejściu w życie nowych przepisów. W stosunku do osób, które już złożyły wnioski o wydanie paszportów albo są w trakcie innych postępowań (np. unieważnienia dokumentu) - obowiązują stare przepisy.

(BW)

Śledź nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

elizabeth

4.1.2013 10:56:19

Re: Wniosek paszportowy złożymy w dowolnym urzędzie

A jak dlugo trzeba czekac na odebranie tego paszportu


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2006

  Jak otrzymać dokument paszportowy?

  Prawie każdy z nas podróżuje. Wprawdzie paszport nie jest nam tak potrzebny jak kiedyś, jednak, jak wiadomo, przy wyjeździe do niektórych krajów posiadanie paszportu jest niezbędne. Może on również (...)

 • 5.8.2018

  Jak zgłosić przez Internet zgubienie dowodu osobistego?

  Nie trzeba wracać z wakacji, aby zgłosić zaginięcie lub uszkodzenie dowodu osobistego. Można to zrobić przez Internet.

 • 24.1.2018

  Narodziny dziecka będzie można zgłosić przez Internet?

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego ma pozwolić m.in. na uruchomienie e-usługi elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka.

 • 27.10.2017

  Wniosek o 500+ do końca października

  Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to (...)

 • 25.12.2004

  Nowe zasady dotyczące rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy

  Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy wprowadziło nowe zasady rejestracji bezrobotnych. Określa ono tryb rejestracji, sposób prowadzenia (...)