e-prawnik.pl Porady prawne

Wniosek paszportowy złożymy w dowolnym urzędzie

10.12.2012

Wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego będzie można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski. Nie będzie miało znaczenia, gdzie jesteśmy zameldowani - takie udogodnienie wprowadzają zmiany w ustawie o dokumentach paszportowych, które podpisał prezydent.

Ustawa z 16 listopada 2012 r., która reguluje te kwestie, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Po wejściu w życie nowych przepisów, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie będziemy musieli jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Będzie można złożyć go w dowolnym, najdogodniejszym dla nas punkcie, na przykład w miejscowości, w której aktualnie jesteśmy. W tym samym miejscu odbierzemy gotowy dokument.

Ci, którzy składają wniosek za granicą, będą to robić tak jak dotychczas - w konsulacie.

Po zmianach, paszport tymczasowy będzie można również wydać osobie, która go potrzebuje w nagłych przypadkach, związanych z prowadzoną działalnością zawodową (na przykład w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową). Aktualnie o wydanie paszportu tymczasowego mogą ubiegać się m.in. osoby przebywające za granicą, na czas oczekiwania na doręczenie paszportu sporządzonego w kraju oraz osoby, które utraciły dokument podczas podróży i potrzebują go na powrót do miejsca stałego pobytu. Paszporty tymczasowe są także wydawane w nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny. Przepisy w tym zakresie nie ulegną zmianie.

Zmiany będą dotyczyć tylko tych, których sprawy paszportowe zostaną wszczęte po wejściu w życie nowych przepisów. W stosunku do osób, które już złożyły wnioski o wydanie paszportów albo są w trakcie innych postępowań (np. unieważnienia dokumentu) - obowiązują stare przepisy.

(BW)

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Wniosek paszportowy złożymy w dowolnym urzędzie

elizabeth

4.1.2013 10:56:19

Re: Wniosek paszportowy złożymy w dowolnym urzędzie

A jak dlugo trzeba czekac na odebranie tego paszportu


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ