RozporzÄ…dzenia ws. stanu wyjÄ…tkowego

2 września 2021 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3. ustawy o stanie wyjątkowym, na wniosek Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2021 r., wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Porady prawne

Opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.

 RozporzÄ…dzenie to wydano na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjÄ…tkowym. WeszÅ‚o ono w życie z dniem ogÅ‚oszenia.

RozporzÄ…dzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjÄ…tkowego 

W czwartek (2 września 2021 r.) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 230 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 3 ustawy o stanie wyjątkowym, wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.

Rozporządzenie to wydano na wniosek Rady Ministrów z 31 sierpnia 2021 r.

Po publikacji rozporzÄ…dzenia Prezydenta RP rozpoczęła siÄ™ procedura zwiÄ…zana z wydaniem ww. rozporzÄ…dzenia wykonawczego Rady Ministrów. 

Stan wyjÄ…tkowy 

Stan wyjątkowy został wprowadzony w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw: podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim.

W rozporządzeniu Rada Ministrów, działając w zakresie wyznaczonych w rozporządzeniu Prezydenta RP ograniczeń możliwych do wprowadzenia na podstawie ustawy z 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym, określa zakres ich stosowania oraz sposób ich wprowadzenia.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wyjÄ…tkowego zostaÅ‚a podjÄ™ta w zwiÄ…zku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeÅ„stwa obywateli oraz porzÄ…dku publicznego, zwiÄ…zanym z obecnÄ… sytuacjÄ… na granicy paÅ„stwowej Rzeczypospolitej Polskiej z RepublikÄ… BiaÅ‚orusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  1. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objÄ™tym stanem wyjÄ…tkowym, zgromadzeÅ„ w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2019 r. poz. 631);
  2. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  3. obowiÄ…zek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzajÄ…cego tożsamość przez osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y 18 lat, przebywajÄ…ce w miejscach publicznych na obszarze objÄ™tym stanem wyjÄ…tkowym, a w przypadku osób uczÄ…cych siÄ™, które nie ukoÅ„czyÅ‚y 18 lat – legitymacji szkolnej;
  4. zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  5. zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  6. ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  7. ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.

Zakres wprowadzenia i stosowania ograniczeÅ„ okreÅ›lonych w pkt 1-5 i 7, zostaÅ‚ okreÅ›lony w rozporzÄ…dzeniu Rady Ministrów, natomiast w stosunku do ograniczenia z pkt 6 – w rozporzÄ…dzeniu ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw wewnÄ™trznych.

Obszary obejmujÄ…ce obrÄ™by ewidencyjne, poÅ‚ożone w gminach i powiatach województwa podlaskiego oraz województwa lubelskiego, w których zostaje wprowadzony stan wyjÄ…tkowy, poÅ‚ożone bezpoÅ›rednio przy granicy z RepublikÄ… BiaÅ‚orusi, wskazane zostaÅ‚y w zaÅ‚Ä…czniku do rozporzÄ…dzenia.  

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, co uzasadnione jest szczególną sytuacją przy granicy z Republiką Białorusi oraz koniecznością niezwłocznego umożliwienia skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe, z uwagi na ważny interes państwa.

Obostrzenia

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Obostrzenia, jakie zostały wprowadzone, to:

  • zawieszenie prawa organizacji zgromadzeÅ„ publicznych na terenie objÄ™tym stanem wyjÄ…tkowym,
  • zawieszenie prawa do organizacji imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych,
  • obowiÄ…zek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamoÅ›ci,
  • zakaz przebywania na obszarze objÄ™tym stanem wyjÄ…tkowym przez caÅ‚Ä… dobÄ™ z okreÅ›lonymi w przepisach wyjÄ…tkami (nie bÄ™dzie on dotyczyÅ‚ m.in. osób stale zamieszkujÄ…cych ten obszar),
  • zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów i obszarów obejmujÄ…cych infrastrukturÄ™ granicznÄ…, w tym również wizerunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żoÅ‚nierzy,
  • ograniczenie dostÄ™pu do informacji publicznej dotyczÄ…cej czynnoÅ›ci prowadzonych na obszarze objÄ™tym stanem wyjÄ…tkowym, zwiÄ…zanych z ochronÄ… granicy paÅ„stwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziaÅ‚aniem nielegalnej migracji.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał 2 września br. również rozporządzenie wprowadzające zakaz noszenia broni na terenie objętym stanem wyjątkowym.

Minister Mariusz Kamiński: Nie pozwolimy, żeby bezpieczeństwo naszych obywateli było narażone na szwank

W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 miejscowości w województwie lubelskim, rozpoczęła się procedura związana z wydaniem rozporządzenia Rady Ministrów uszczegółowiającego, w jaki sposób rozporządzenie Prezydenta RP będzie realizowane.

– "DziaÅ‚amy w sposób proporcjonalny, adekwatny do sytuacji, stanowczy tam, gdzie trzeba. Åšrodki, o które zwróciliÅ›my siÄ™ do Prezydenta RP, sÄ… przemyÅ›lane i skutecznie doprowadzÄ… do ustabilizowania sytuacji na granicy z BiaÅ‚orusiÄ…" – powiedziaÅ‚ minister Mariusz KamiÅ„ski. W konferencji prasowej 2 wrzeÅ›nia br. na temat wprowadzenia stanu wyjÄ…tkowego w miejscowoÅ›ciach przy granicy polsko-biaÅ‚oruskiej wziÄ…Å‚ również udziaÅ‚ wiceminister Maciej WÄ…sik.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił podczas konferencji, że od kilku tygodni Polska ma do czynienia z głębokim kryzysem migracyjnym, spowodowanym czynnikami czysto politycznymi.

- "Problem, o którym mówimy, nie dotyczy 30 osób przebywajÄ…cych po drugiej stronie granicy na wysokoÅ›ci miejscowoÅ›ci Usnarz Górny. To wierzchoÅ‚ek góry lodowej" – podkreÅ›liÅ‚ szef MSWiA.

- "Nie pozwolimy na to, aby Polska byÅ‚a kolejnym szlakiem masowego przerzucania nielegalnych imigrantów na teren Unii Europejskiej. Nie pozwolimy, żeby bezpieczeÅ„stwo naszych obywateli byÅ‚o narażone na szwank" – dodaÅ‚.

Jako drugi powód wprowadzenia stanu wyjątkowego, minister wskazał ćwiczenia wojskowe, które odbędą się za naszą wschodnią granicą.

- "Podczas manewrów, odbywajÄ…cych siÄ™ przy wschodniej granicy Polski, bÄ™dÄ… ćwiczone miÄ™dzy innymi scenariusze dotyczÄ…ce przenikania grup dywersyjnych z terenu Polski na teren BiaÅ‚orusi" – podkreÅ›liÅ‚ szef MSWiA.

- "Naszym celem jest, by przy minimalnej ingerencji w życie mieszkaÅ„ców tych terenów, nasi funkcjonariusze mieli swobodÄ™ dziaÅ‚ania. Chcemy, żeby na tym terenie nie znajdowaÅ‚y siÄ™ osoby, które nie majÄ… żadnego uzasadnienia, żeby tam siÄ™ znajdować" – dodaÅ‚.

Wiceminister Maciej Wąsik przedstawił, jakie obostrzenia zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Będzie to m.in.: zawieszenie prawa organizacji zgromadzeń publicznych na terenie objętym stanem wyjątkowym, zawieszenie prawa do organizacji imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych, a także obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Rozporządzenie wprowadzi także zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę z określonymi w przepisach wyjątkami (nie będzie on dotyczył m.in. osób stale zamieszkujących ten obszar).

- "Jeżeli nie objÄ™liÅ›my w katalogu jakiejÅ› sytuacji, zawsze wÅ‚aÅ›ciwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej bÄ™dzie mógÅ‚ wydać pozwolenie na wjazd na teren, na którym bÄ™dzie obowiÄ…zywaÅ‚ stan wyjÄ…tkowy" – podkreÅ›liÅ‚ wiceszef MSWiA.

Wiceminister Maciej Wąsik powiedział także, że rozporządzenie wprowadzi obowiązek opuszczenia terenu objętego stanem wyjątkowym przez pozostałe osoby, niewymienione w katalogu, do godziny 24:00. Minister spraw wewnętrznych i administracji wyda 2 września br. również rozporządzenie wprowadzające zakaz noszenia broni na tym terenie.

Spotkanie z samorządowcami z miejscowości objętych stanem wyjątkowym

Podczas konferencji minister Mariusz KamiÅ„ski poinformowaÅ‚ również, że przed poÅ‚udniem odbyÅ‚a siÄ™ wideorozmowa z gospodarzami miejscowoÅ›ci, które zostanÄ… objÄ™te stanem wyjÄ…tkowym. W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie Maciej WÄ…sik, PaweÅ‚ Szefernaker, BÅ‚ażej Poboży oraz gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej i gen. insp. JarosÅ‚aw Szymczyk – komendant główny Policji.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Jak 31 sierpnia poinformował minister Mariusz Kamiński, wprowadzenie stanu wyjątkowego ma bezpośredni związek z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. W samym sierpniu około 3 tys. osób usiłowało w sposób nielegalny przedostać się na terytorium RP i Unii Europejskiej.

- "Zdecydowana wiÄ™kszość prób nielegalnego przekroczenia granicy zostaÅ‚a uniemożliwiona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i żoÅ‚nierzy. Część osób ujÄ™tych nieco dalej od pasa granicznego przebywa w odpowiednich oÅ›rodkach" – zapewniÅ‚ szef MSWiA.

W odniesieniu do wprowadzenia stanu wyjątkowego, minister Mariusz Kamiński zwrócił również uwagę na rozpoczynającą się 10 września aktywną fazę dużych manewrów wojskowych organizowanych przez armię rosyjską.

- "Musimy liczyć siÄ™ z różnego typu prowokacjami. Każde przekroczenie granicy, niezależnie od tego, czy zrobi to wolontariusz, migrant, czy funkcjonariusz sÅ‚użb może zakoÅ„czyć siÄ™ tragediÄ…" – podkreÅ›liÅ‚ minister.

Minister Mariusz Kamiński opisał także szerszy kontekst sytuacji na granicy.

- "Nasze sÅ‚użby zidentyfikowaÅ‚y w ostatnich tygodniach ok. 40 przylotów z Bagdadu do MiÅ„ska. Na podstawie szacunków w ostatnich tygodniach do MiÅ„ska przewieziono ok. 10 tysiÄ™cy Irakijczyków" – poinformowaÅ‚.

- "Wiemy, że sÄ… prowadzone rozmowy z Pakistanem, z Marokiem, z Katarem na temat uruchomienia biaÅ‚oruskich linii lotniczych. To sÄ… ogromne rezerwuary potencjalnych nielegalnych uchodźców" – podkreÅ›liÅ‚ szef MSWiA.

Podczas konferencji, minister spraw wewnętrznych i administracji odniósł się również do sytuacji w Usnarzu Górnym.

- "Nie możemy robić żadnych precedensów. Jeżeli w sposób nielegalny wpuÅ›cimy grupÄ™ uchodźców z Usnarza Górnego na teren naszego paÅ„stwa, bÄ™dziemy mieli nie jednÄ…, a wiele takich miejscowoÅ›ci jak Usnarz na caÅ‚ej granicy" – powiedziaÅ‚.

- "Uchodźcy przy granicy naprawdÄ™ nie cierpiÄ… gÅ‚odu. Dostarczane sÄ… im posiÅ‚ki przez sÅ‚użby biaÅ‚oruskie. Jest to próba grania na naszych emocjach, próba zÅ‚amania standardów. Jeżeli rozszczelnimy granicÄ™, bÄ™dziemy mieli setki tysiÄ™cy uchodźców w caÅ‚ej Unii Europejskiej" – dodaÅ‚ szef MSWiA.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika