Wskaźnik wykrywalności przestępstw jest najwyższy w historii

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało raport o stanie bezpieczeństwa w 2011 roku. Wykrywalność przestępstw przez Policję wyniosła 68,7 procenta, co jest najwyższym wynikiem w historii. Wzrosła również wartość kradzionego mienia, które odzyskały służby.

Z danych przestawionych w raporcie wynika, że spada liczba najcięższych przestępstw. W porównaniu z poprzednimi latami o 2,6 procenta zmniejszyła się liczba stwierdzonych przestępstw, o 3,2 procenta włamań z kradzieżą oraz o 4,4 procenta gwałtów.

Wzrosło za to zagrożenie innymi przestępstwami. Przede wszystkim pobiciem - o 1,1 procent, kradzieżą o 4,4 procent i uszczerbkiem na zdrowiu - prawie o 5 procent.

Porady prawne

W samym 2011 roku Policji udało się przechwycić kradzione mienie o wartości prawie 265 milionów złotych, co w porównaniu z 2009 rokiem daje ponad 15 procentowy wzrost skuteczności. Wzrost można zaobserwować również w statystyce wykrywalności przestępstw.

W zeszłym roku stwierdzono w Polsce 1,160 miliona przestępstw. Rok 2010 był pod tym względem lepszy - stwierdzono wtedy o prawie 2 procenty wykroczeń mniej. Mimo, że od 3 lat odnotowuje się delikatny wzrost liczby przestępstw, obecny wynik jest i tak korzystny w porównaniu z latami poprzednimi - w 2004 roku służby wykrywały o ponad 20 procent przestępstw więcej.

W zeszłym roku Policja stwierdziła 3 procentowy wzrost ilości przestępstw związanych z narkotykami - było ich 74 535. Z liczby te zarzuty usłyszało prawie 30 tysięcy podejrzanych, co jest wzrostem o 8,5 procenta w zestawieniu z rokiem 2010.

Spadła za to liczba przestępstw korupcyjnych. W 2011 roku Policja stwierdziła ich ponad 12 tysięcy, z czego podejrzanych o popełnienie przestępstwa zostało 3482 osób. W tym czasie CBA prowadziło 188 postępowań przygotowawczych związanych z korupcją.

(BS)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika